MSP i cyberataki: znamy zagrożenia, ale to nas nie dotyczy

Większość małych i średnich firm lekceważy zagrożenia uważając, że nie są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców

Jak wynika z przeprowadzonego przez Applied Research na zlecenie Symantec badania ankietowego "2011 SMB Threat Awareness Poll" w większości małych i średnich firm świadomość zagrożeń związanych z cyberatakami na ich systemy informatyczne jest względnie wysoka. Ale jednocześnie większość z nich uważa, że nie są potencjalnym celem takich ataków i czasami lekceważy nawet podstawowe zabezpieczenia.

Ponad 50% ankietowanych firm przyznaje, że nie stosuje oprogramowania antywirusowego na wszystkich komputerach, prawie połowa (47%) nie zabezpiecza serwerów i usług poczty elektronicznej, a aż 63% nie dba o bezpieczeństwo sprzętu używanego do bankowości on-line.

Zobacz również:

  • Dzięki tej umowie polska policja zyska wiedzę i narzędzia zapobiegające cyfrowym zagrożeniom

Przedstawiciele małych i średnich firm często uważają, że ze względu na rozmiar ich biznesu nie są atrakcyjnym celem dla cyberprzestepców i w efekcie mało prawdopodobne jest by stały się potencjalną ofiarą. Tymczasem, według danych Symantec, od początku 2010 r. aż 40% wszystkich ataków było skierowanych na firmy zatrudniające mniej niż 500 osób.

Ankieta 2011 SMB Threat Awareness Poll objęła 1900 osób odpowiedzialnych za systemy IT w małych i średnich firmach (zatrudniających 5-499 pracowników) na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200