MS zapłaci

Do 30 grudnia br. Microsoft ma zapłacić 60 mln USD odszkodowania za naruszenie patentu należącego do firmy SPX. Sąd uznał, że MS bezprawnie wykorzystał w oprogramowaniu NetMeeting funkcję "Whiteboard" - opracowaną przez firmę Imagexpo należącą do SPX. Oprócz pokrycia szkód Microsoft został zobowiązany do wykupienia licencji na sporną technologię.

Spór dotyczący zastosowania opatentowanej technologii w funkcji "Whiteboard" rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, kiedy SPX złożyło pozew przeciwko Microsoftowi. W połowie listopada amrykański wymiar sprawiedliwości oszacował straty SPX na 62,3 mln USD.

Plany MS dotyczące zakupionej licencji pozostają nieznane, zważywszy, że pod koniec listopada koncern poinformował o wycofaniu z rynku oprogramowania NetMeeting. Rzecznik prasowy Microsoftu Stacy Drake nie ujawniła, czy producent zamierza skorzystać z "nowej" licencji w najnowszym produkcie Office Live Meeting (OLM).

Zobacz również:

  • Apple z aż 63 nowymi patentami
  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł

W podobnym postępowaniu, pod koniec września br., amerykański sąd rozstrzygnął na korzyść MS, uznając, że funkcje Smart Tag w pakiecie Office XP nie naruszają patentów firmy Hyperphrase. Wcześniej z kolei Microsoft otrzymał sądowe polecenie zapłacenia 521 mln USD odszkodowania na rzecz Eolas Technologies i Uniwersytetu Kalifornijskiego, właścicieli praw do technologii umożliwiającej przeglądarkom internetowym współpracę z plug-inami, wzbogacającymi sieciowe witryny w multimedialne rozszerzenia. Przypomnijmy, w sprawie"patentu 906" zabrał niedawno głos twórca sieci WWW i szef konsorcjum W3C Tim Berners-Lee. W liście do Amerykańskiego Urzędu Patentowego apelował o unieważnienie spornego patentu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200