MS Virtual Server 2005 w końcowej fazie testów

W ubiegłym tygodniu Microsoft udostępnił dla finalnej rundy testów beta przedprodukcyjną wersję Virtual Server 2005, podtrzymując zapowiedź wersji finalnej na lato tego roku.

W uzupełnieniu pierwszego ‘release candidate’ Virtual Server 2005, dopuszczającego pracę wielu systemów operacyjnych na pojedynczej maszynie, Microsoft zapowiedział, że serwer ten pojawi się finalnie w dwóch edycjach: Standard i Enterprise. Release Candidate jest wyłącznie w wersji Standard.

Edycje te różnią się liczbą obsługiwanych procesorów. Edycja Standard obsługuje do czterech procesorów, podczas gdy Enterprise do 32.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Virtual Server jest aplikacją serwerową obsługującą Windows Server 2003, Windows Server 2000, Windows NT, Linux, Unix i OS/2. Sama aplikacja Virtual Server pracuje na platformie Windows Server 2003.

Microsoft kieruje ofertę technologii wirtualizacji do sektora korporacyjnego, gdzie często poszukuje się wsparcia starszych aplikacji biznesowych, pracujących na różnych systemach operacyjnych m.in. Windows NT. (Wsparcie Windows NT wygasa z końcem tego roku).

W dłuższej perspektywie Virtual Server ma stać się częścią powstającej infrastruktury zarządzania Microsoftu o nazwie Dynamic System Initiative (DSI). Virtual Server ma być ‘pożeniony’ z Automated Deployment Services Microsoftu - narzędziem pozwalającym na wyposażanie pojedynczej maszyny w wiele serwerów wirtualnych.

W maju Microsoft oznajmił, że przyszła wersja tego serwera powinna uzyskać większą niezawodność dzięki takim mechanizmom, jak obsługa klastrów i failover (obchodzenie uszkodzeń) VM na fizycznych serwerach. Microsoft planuje także dodanie wsparcia platform 64-bitowych.

Virtual Server konkuruje z podobnymi rozwiązaniami VMware i innych dostawców. Technologie serwerów wirtualnych Microsoft uzyskał przejmując w roku 2003 firmę Connectix.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200