MS Office dla programistów

Microsoft bogato wyposaża swój pakiet aplikacji biurowych Office 2000 w funkcje programistyczne.

Microsoft bogato wyposaża swój pakiet aplikacji biurowych Office 2000 w funkcje programistyczne.

W nowej wersji pakietu biurowego będą wprowadzone udogodnienia, które mają ułatwić pisanie projektów opierających się na Microsoft Office. Do najważniejszych należy ujednolicenie modelu obiektowego COM dla wszystkich aplikacji. Dzięki temu metody o tych samych nazwach odpowiadają sobie funkcjonalnie w różnych programach wchodzących w skład pakietu. Można mieć nadzieję, że chociaż - według zapowiedzi - pakiet Office 2000 ma udostępniać ponad 600 programowalnych obiektów, możliwe będzie szybsze ich opanowanie.

Równocześnie Microsoft zapewnia, że pakiet będzie w pełni zgodny z Office 97. Prawdopodobnie będzie możliwe uruchamianie bez zmian rozwiązań stworzonych dla poprzedniej wersji pakietu. W przypadku jeszcze wcześniejszych wersji ma być możliwa konwersja na nowy model obiektowy. Nie oznacza to jednak, że będzie zmieniony interfejs graficzny.

Pisanie aplikacji

Microsoft zamierza też wprowadzić w Office jednolity model dodatków. Jeżeli zdarzy się że do stworzenia konkretnego rozwiązania dla Office nie wystarczy Visual Basic for Applications (VBA) i konieczne jest utworzenie dodatku np. w języku C++, to nie trzeba będzie oddzielnie tworzyć go dla edytora Word i arkusza Excel. Będzie to ten sam plik, o identycznej strukturze. Co więcej, może być niemal w taki sam sposób wywoływany.

VBA w Office 2000 stał się bardzo podobny (pod względem wyglądu środowiska programistycznego i możliwości) do pełnego pakietu Visual Basic. Możliwe będzie tworzenie obiektów COM bez opuszczania środowiska VBA. W wersji Office Developer Edition będą dodane znane z VB komponenty ActiveX, które mogą być dowiązywane do źródła danych (takie obiekty mogą np. wyświetlać zawartość tabeli). Dzięki indeksowanej bazie danych można będzie szybko odnaleźć napisany wcześ-niej fragmentu kodu. Microsoft zapowiada integrację pakietu dla programistów Visual Studio 6.0 z Office 2000. Jednak nie jest jeszcze jasno określone, na czym ta integracja ma polegać.

Zmiany w programach

Największym zmianom ulegnie baza Access i elementy dostępu do danych. Wprowadzono specjalne programy pozwalające na łatwe tworzenie tzw. środowiska dostępu do danych. Korzystając z niego można np. tworzyć raporty (przy użyciu programu Data Report Designer) czy arkusze Excela. Nowa wersja Accessa zawiera wiele elementów pozwalających na wydajne korzystanie z SQL Server 7.0, m.in. wsparcie dla OLAP, procedur przechowywanych na serwerze czy zdalne widoki. Ponadto w wersji Access będzie można pisać nowy typ formatek - Data Page, czyli specjalne dynamiczne strony HTML, które mogą być uruchamiane w przeglądarce internetowej.

Ponieważ Excel w Office 2000 ma pełnić rolę narzędzia do analizy danych, zostały w nim rozbudowane funkcje statystyczne. Poza tym jeszcze bardziej ma być ułatwiona wymiana danych między Accessem, Excelem a stronami WWW, by można było łatwo publikować raporty w Internecie.

Odpowiedzialność producenta

Silne rozbudowanie pakietu biurowego w kierunku programistycznym nie jest pozbawione sensu. Użytkownik przyzwyczajony do wykorzystywanego arkusza kalkulacyjnego czy edytora z radością powita program, który raport zapisze w Excelu czy dynamicznie zaimportuje dane z Worda.

Należy jednak pamiętać, że programista pisząc rozwiązanie dla Office 2000 opiera się na pewnym zbiorze usług udostępnianych w pakiecie. Tak więc na programistach Microsoftu spoczywa duża odpowiedzialność, by "Cyfrowy System Nerwowy" działał sprawnie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200