MS Office dla Windows 95

Microsoft zaprezentował niektóre nowe elementy pakietu Office 7.0 przeznaczonego dla Windows 95. Nowa wersja pakietu umożliwia łączenie plików pochodzących z różnych aplikacji w pojedynczy dokument oraz tworzenie i wysyłanie poczty elektronicznej z poziomu MS Word.

Microsoft zaprezentował niektóre nowe elementy pakietu Office 7.0 przeznaczonego dla Windows 95. Nowa wersja pakietu umożliwia łączenie plików pochodzących z różnych aplikacji w pojedynczy dokument oraz tworzenie i wysyłanie poczty elektronicznej z poziomu MS Word.

Rozszerzenie OLE 2.0 o nazwie DocObjects pozwala użytkownikom na grupowanie wielu dokumentów pochodzących z Worda, Excela, PowerPointa i innych aplikacji zgodnych z Office w jeden plik mający rozszerzenie .OBT zwany skoroszytem (Office Binder). Dokument może być później edytowany, zapamiętywany, drukowany i rozpowszechniany jako pojedynczy plik niezależny od aplikacji, za pomocą której został utworzony. Użytkownicy mogą tworzyć skoroszyty dzięki technice "przeciągnij i upuść" (drag-and-drop). Niektórzy użytkownicy twierdzą, że dzięki nowym elementom służącym do tworzenia i zarządzania dokumentami zbiorczymi będą mogli w pełni wykorzystywać technologię OLE.

Część użytkowników ma nadzieję, że skoroszyty zastąpią technologię łączenia dokumentów oferowaną przez OpenDoc. Według pracowników CI Labs, producenta OpenDoc, nowa wersja Office nie dostarcza tego co obiecywano, a nie wprowadzono w OpenDoc. Oba systemy umożliwiają tworzenie dokumentów zbiorczych, ale OLE nie oferuje funkcji łączenia i mieszania dokumentów pochodzących z aplikaci rozwijanych przez różnych producentów.

WordMail stanowi dodatek do Worda, który ma zastąpić edytor serwera poczty Exchange E-mail. Użytkownicy, dzięki nowemu systemowi, uzyskają dostęp do serwera Exchange oraz możliwość wysyłania komunikatów z MS Worda. Mimo że WordMail oferuje specjalne formaty oparte na OLE i DocObject, wiadomości zachowywane będą w formacie Exchange. Także z poziomu Worda użytkownik będzie mógł uzyskać dostęp do książki adresowej Exchange. Dodatkowo nowe Office pozwala użytkownikom na dołączanie specjalnych arkuszy do plików Office. Potem byłyby one prezentowane jako część "folder views" w serwerze E-mail Exchange.

Premiera rozbudowanej wersji Office - Professional for Windows 95 jest przewidziana na przyszły rok. Microsoft poinformował jednak o nowych właściwościach pakietu. Nowy Access będzie umożliwiał konwertowanie bazy danych w bazę relacyjną. System do analizy tabel pomaga projektantom w tworzeniu baz danych. Moduł do normalizacji danych umożliwia wykorzystanie technologii replikacji Windows 95 do automatycznego uaktualniania danych znajdujących się na serwerze. Access 95 oferuje funkcje integracji z Excelem, dzięki czemu użytkownicy mogą przekształcać bazę danych w arkusz kalkulacyjny i odwrotnie.

Microsoft nie ujawnił dotychczas przewidywanej ceny Office for Windows 95.


TOP 200