MS Exchange 2013 - Microsoft zdradza kilka nowości

W amerykańskim Orlando odbywa się w tym tygodniu konferencja Microsoft Exchange Conference (MEC), podczas której koncern skupia się przede wszystkim na przedstawianiu nowych funkcji serwera pocztowego MS Exchange 2013. Przedstawiciele firmy zapewniają, że nowa wersja umożliwi sprawniejsze wyszukiwanie i zarządzanie danymi oraz skuteczniejszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

Nowy Exchange dostępny jest obecnie w wersji beta - Microsoft nie ujawnił na razie daty jego premiery. "Tak naprawdę to jest to nasza pierwsza okazja, by omówić nowości, które pojawią się w wydaniu 2013" - tłumaczy Michael Atalla, odpowiedzialny w Microsofcie za nadzorowanie prac nad nową wersją serwera pocztowego.

Wiadomo już, że wraz z MS Exchange 2013 zadebiutuje również nowy Exchange Online (wersja oprogramowania pocztowego Microsoftu, wchodząca w skład chmurowego pakietu Office 365). Będą one wyposażone w praktycznie identyczny zestaw nowych funkcji.

Zobacz również:

  • Ważna informacja dla użytkowników systemu Windows 8.1
  • Microsoft apeluje o pilną modyfikację serwerów pocztowych Exchange

Nowością jest np. Exchange Online Protection - zaawansowany system ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, włamaniami i spamem, będący rozwinięciem usługi Forefront Online Protection for Exchange. W oprogramowaniu pocztowym Microsoftu pojawi się również funkcja Data Loss Prevention (DLP - system odpowiedzialny za ochronę poufnych firmowych danych, m.in. poprzez zapobieganie przypadkowemu lub celowemu przesłaniu ich do osób niepowołanych).

Warto dodać, że Microsoft połączył dwie niezależne do tej pory konsole administracyjne (przeznaczone dla Exchange 2010 oraz aktualnej wersji Exchange Online) - pozwoli to administratorom na zarządzanie wszystkimi pocztowymi zasobami z jednego miejsca.

Nowością ma być również technologia "in-place archiving", dzięki której możliwe będzie przechowywanie wiadomości bieżących i zarchiwizowanych w tej samej strukturze skrzynek (do tej pory były na to oddzielne repozytoria). Ma to pozwolić na sprawniejsze wyszukiwanie danych w archiwum i uproszczenie procesu zarządzania wiadomościami.

Przedstawiciele Microsoftu zachwalali również nowe narzędzia e-discovery, które mają pozwolić na sprawne wyszukiwanie nie tylko wiadomości, kontaktów czy terminów, ale również dokumentów Sharepoint, serwisów WWW, plików, serwisów typu wiki czy blogów.

Warto zauważyć, że Microsoft jest zmuszony do intensywnego rozwijania swoich narzędzi pocztowych z uwagi na silną konkurencję w segmencie oprogramowania komunikacyjnego i biurowego dostarczanego z chmury (przede wszystkim Google Apps).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200