MRR: ruszyła budowa szerokopasmowego internetu w Polsce

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekonuje, że udało się osiągnąć postęp w projektach związanych z budową szerokopasmowego internetu, które do tej pory miały opóźnienia. Do dyspozycji marszałków województw, którzy przejęli realizację projektów, są blisko 2 mld zł.

W ostatnim raporcie NIK pojawiły się opinie, że szanse na ukończenie projektów budowy sieci ponadregionalnej, obejmującej obszar Polski Wschodniej do roku 2015, są niewielkie, bo prace są w powijakach. Przedstawiciele MRR zapewniają, że projekt ruszył z miejsca. "Opóźnienie sięgało prawie dwóch lat. Dziś postęp jest nieprawdopodobny, a dynamika jeszcze większa niż postęp" - mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. Udało się rozwiązać kwestie natury formalnej, bez których prace nie mogłyby ruszyć. Od listopada 2011 r. województwa mogły rozpocząć przygotowanie zamówień publicznych. We wszystkich pięciu województwach w I kwartale 2013 r. może się rozpocząć proces inwestycyjny.

Iwona Wendel podkreśla, że trwa analiza wojewódzkich harmonogramów prac i zmian, które zostały do nich wprowadzone. "Najważniejsze projekty to wybudowanie pięciu sieci regionalnych w województwach Polski Wschodniej, które utworzą nam tę ponadregionalną sieć. Kolejne ważne inwestycje to Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa i Mazowiecka Sieć Szerokopasmowa. Liczymy, że ich realizacja rozpocznie się w 2013 r. Pozostałe sieci lokalne są realizowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200