MQTT - protokół, który ma zarządzać siecią Internet of Things

Organisation for the Advancement of Structured Information Standards (OASIS) rozpoczęła pracę nad protokołem MQTT (Message Queuing Telemetry Transport), który w opinii jego twórców powinien w przyszłości zarządzać środowiskiem sieciowym Internet of Things.

Internet of Things to projekt wspierany przez wielu producentów urządzeń sieciowych (oraz oprogramowania zarządzającego takimi urządzeniami), zakładający iż w przyszłości Internet wkroczy szeroką ławą do absolutnie wszystkich firm, instytucji, gospodarstw domowych i będzie kontrolować pracę wszystkich urządzeń używanych w tych środowiskach (stąd nazwa Internet of Things). Zakładając iż tak będzie, producenci rozwiązań IT oraz organizacje odpowiedzialne za funkcjonowanie Internetu pracują od kilku lat nad mechanizmami (w tym protokołami), które będą zarządzać takim wszechobecnym Internetem.

OASIS proponuje, aby to właśnie MQTT zarządzał całą ogólnoświatową siecią Internet of Things. Przystępując do prac nad protokołem organizacja OASIS wiedziała, że powinno to być oprogramowanie zaprojektowane w taki sposób, aby mogło w optymalny sposób zarządzać kanałami komunikacyjnymi cechującymi się niskim poborem mocy oraz niewielkimi przepustowościami. Te właśnie cechy ma według OASIS posiadać protokół MQTT.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • Czym jest przetwarzanie brzegowe i dlaczego zyskuje na znaczeniu?

MQTT ma być rozwiązaniem, które może w przyszłości odegrać podobną rolę, jaką w świecie IT odegrał w przeszłości standard HTTP, pozwalający milionom użytkowników na całym świecie wymieniać między sobą dane oraz informacje za pośrednictwem sieci WWW. W opinii analityków Internet of Things to nie tylko sieć, ale również nowy termin marketingowy i rynek, na którym można wiele zarobić. To technologia opisująca, jak sieciowe procesory, zagnieżdżone w milionach urządzeń rozproszonych po całym świecie, mogą zbierać i następnie wymieniać między sobą informacje.

Mikroprocesory są obecnie tak tanie, że producenci instalują je we wszystkim możliwych urządzeniach: telewizorach, lodówkach, kuchenkach, samochodach, itd. Niedługo trudno wręcz będzie wskazać sprzęt, w którym nie ma układu CPU. To powoduje, że Internet of Things rozrośnie się w przyszłości do niebywałych rozmiarów. Dość powiedzieć, że GSM Association (GSMA) szacuje np., iż w 2020 r. na całym świecie będzie pracować ponad 15 mld takich urządzeń. Z kolei Cisco ocenia, że obroty na tym rynku przekroczą wtedy kwotę 14 bilionów USD.

Pierwszą wersję protokołu MQTT opracowały firmy IBM i Eurotech. Jest on do dzisiaj używany w medycynie (gdzie jest wykorzystywany np. do komunikowania się drogą radiową z rozrusznikami serca) oraz przez firmy eksploatujące złoża ropy naftowej i gazu.

OASIS powołała niedawno do życia nowy komitet techniczny, który będzie doskonalić protokół MQTT. W skład komitetu wchodzą inżynierowie pracujący w takich firmach, jak Cisco, IBM, Red Hat, Software AG czy Tibco. IBM zapowiada nawet, że wkrótce zademonstruje swoje pierwsze rozwiązania obsługujące protokół MQTT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200