MP3.com oskarżone o łamanie praw autorskich

Recording Industry Association of America (RIAA), amerykańskie stowarzyszenie wydawców na rynku muzycznym, złożyło w sądzie pozew przeciwko MP3.com, oskarżając firmę o stworzenie bazy utworów muzyczny...

Recording Industry Association of America (RIAA), amerykańskie stowarzyszenie wydawców na rynku muzycznym, złożyło w sądzie pozew przeciwko MP3.com, oskarżając firmę o stworzenie bazy utworów muzycznych bez uzyskania zgody właścicieli praw autorskich.

Oferowana przez MP3.com usługa Beam-it umożliwia użytkownikom przechowywanie i pobieranie z serwisu MP3.com cyfrowych wersji zakupionych wcześniej albumów muzycznych. RIAA oskarża firmę, że tworzy archiwum utworów muzycznych bez uzyskania zgody wytwórni fonograficznych czy artystów.

"Usługi te zbudowano na bazie nielegalnego archiwum utworów zawierającego popularne i najbardziej wartościowe, chronione prawami autorskimi, nagrania z całego świata - nie będące własnością MP3.com" - twierdzi Cary Sherman, wiceprezes i główny radca prawny RIAA.

"Mimo że nie mieliśmy okazji zapoznać się z treścią oskarżenia, zamierzamy bronić się w sądzie" - poinformował Michael Robertson, dyrektor wykonawczy MP3.com.

Oprogramowanie wykorzystywane do obsługi serwisu Beam-it za każdym razem pyta użytkownika, czy nabył wcześniej dany utwór na płycie CD, zanim będzie mógł go pobrać z Internetu w wersji cyfrowej. Jednak zdaniem RIAA proces weryfikacji jest niewystarczający. "Oni tylko pytają, ale nie ma sposobu żeby potwierdzić prawdziwość odpowiedzi" - tłumaczy przedstawiciel stowarzyszenia.

Wniesienie oskarżenia przeciwko MP3.com natychmiast odbiło się na notowaniach giełdowych firmy. W ciągu jednego dnia każda jej akcja notowana na giełdzie NASDAQ straciła na wartości 2 USD i wyniosła 29,6 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200