MP3.com musi zapłacić Universal Music Group odszkodowanie za naruszenie praw autorskich

Serwis internetowy MP3.com musi zapłacić Universal Music Group (UMG) odszkodowanie w wysokości 53,4 mln USD za naruszenie jego praw autorskich. Tak zdecydował sąd federalny, który już na początku wrze...

Serwis internetowy MP3.com musi zapłacić Universal Music Group (UMG) odszkodowanie w wysokości 53,4 mln USD za naruszenie jego praw autorskich. Tak zdecydował sąd federalny, który już na początku września br. orzekł, że serwis umyślnie pogwałcił prawa wydawcy płyt, licząc na wymierne korzyści finansowe z udostępniania cudzych utworów.

Jednocześnie strony poinformowały o zawarciu porozumienia, w ramach którego MP3.com może wykorzystywać bez prawa wyłączności w swoim serwisie nagrania należące do UMG. Szczegóły finansowe umowy nie zostały jednak ujawnione.

MP3.com nie zamierza odwoływać się od nakazu, a Michael Robertson, dyrektor wykonawczy firmy, stwierdził, iż jest zadowolony, że sprawa ta znalazła już finał.

Zdaniem analityków, decyzja sądu nakazująca ugodę zwaśnionym stronom jest adekwatna do rangi sprawy, bowiem dzięki temu, że pozew nie przerodził się w rozprawę sądową, MP3.com nie zniknie z rynku. Dodają jednak, że odszkodowanie to jest jednym z większych wśród spraw dotyczących naruszenia praw autorskich.

***

Akcje MP3.com spadły po orzeczeniu sądu o ponad 20%

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200