MMX - multimedialna rewolucja

Intel ulepsza układy Pentium i Pentium Pro. Polscy producenci testują już nowe procesory i płyty główne.

Intel ulepsza układy Pentium i Pentium Pro. Polscy producenci testują już nowe procesory i płyty główne.

Amerykański koncern po raz pierwszy od 1985r. wprowadzi znaczne rozszerzenie instrukcji procesorów x86. Nowym rozwiązaniem, które ma zrewolucjonizować rynek jest MMX, czyli 57 nowych instrukcji przyspieszających przetwarzanie dźwięku, grafiki dwu- i trójwymiarowej, dekompresję obrazu wideo, rozpoznawanie mowy i komunikację.

Do niedawna Intel obiecywał, że procesory, w których zastosowane zostaną nowe instrukcje pojawią się w IV kw. br. Ostatnio data wprowadzenia nowych układów na rynek została przesunięta na I kw. 1997 roku. Procesory klasy Pentium z MMX, oznaczone nazwą P55C taktowane będą początkowo zegarem 200 MHz. Nieco później na rynku będą dostępne układy Pentium Pro z MMX, znane jako Klamath. W przyszłym roku Intel zamierza produkować układy z instrukcjami MMX taktowane szybszymi zegarami. Cena P55C nie jest jeszcze znana.

Multimedia dla zasobnych

"Rozpoczniemy produkcję sprzętu z procesorami MMX, jak tylko pojawią się one na rynku w ilościach handlowych" - powiedział Marek Maciaś, rzecznik Optimusa S.A. Firma testuje obecnie procesory P55C oraz płyty główne Newport i Marl Intela, które obsługują MMX, a w IV kw. br. rozpocznie wprowadzanie komputerów z płytami głównymi umożliwiającymi upgrade do P55C. Równocześnie Optimus zrezygnuje z montażu płyt głównych Atlantis i Zappa. Marek Maciaś twierdzi, iż nie należy spodziewać się, aby ceny komputerów z układami P55C były dużo wyższe od sprzedawanych obecnie komputerów PC klasy "high-end" . Pierwsze egzemplarze P55C otrzymał także oddział Optimusa zajmujący się tworzeniem aplikacji multimedialnych i przystosowuje oprogramowanie do współpracy z MMX.

Wiceprezes firmy Escom Computer Polska Piotr Podlawski, twierdzi, że komputery P55C przeznaczone będą dla wymagających użytkowników indywidualnych oraz osób wykonujących wolne zawody, a nie do prac biurowych. We wszystkich sprzedawanych przez Escom komputerach z procesorami 166 MHz i szybszymi możliwa będzie instalacja układów P55C. Escom rozważa możliwość dostarczania w przyszłości tańszych systemów z procesorami AMD, obsługującymi instrukcje MMX.

"Pentium obsługujące instrukcje MMX będą przeznaczone przede wszystkim użytkowników Windows NT" - powiedział Jacek Lorenc z wrocławskiej JTT. Firma testowała już nowe procesory i intelowskie płyty główne Tuscon, specjalnie zaprojektowane do obsługi układów z instrukcjami MMX. Przedstawiciele JTT twierdzą, że spodziewane ceny nowych płyt głównych nie powinny odbiegać znacznie od cen płyt dla zwykłych układów Pentium. Trudno jednak ocenić wydajność nowych rozwiązań, gdyż nie ma jeszcze aplikacji przystosowanych do korzystania z MMX.

Bez aplikacji ani rusz

Podstawową zaletą technologii MMX jest nowy model przetwarzania - Single Instruction Multiple Data (jedna instrukcja, wiele danych) dzięki któremu, procesory będą w stanie obrabiać obraz i dźwięk w trybie równoległym. Według Intela oczekiwany wzrost wydajności powinien wynosić od 50-400%, w zależności od aplikacji. Specjaliści twierdzą, że nowe procesory umożliwią korzystanie z pełnoekranowego wideo o rozdzielczości 640 x 480 przy 16 mln kolorów, przetwarzanego z prędkością 30 klatek/s (bez kompresji MPEG) i równoległego 44 KHz cyfrowego dźwięku.

Intel przygotował już zestawy układów wspomagających nowej generacji, oznaczone 82430TX i 82430VX, przeznaczone dla płyt głównych obsługujących P55C. Wybrane tajwańskie firmy już ich wersje testowe w celu opracowania architektury płyt głównych zgodnych z Pentium MMX. Wsparcie dla nowej technologii ogłosili także producenci konkurencyjnych procesorów. Cyrix zapowiedział, iż kolejna wersja procesorów 6x86 (oznaczona nazwą M2) będzie zgodna z MMX. AMD przewiduje wyposażenie w nowe instrukcje mikroprocesorów z rodziny K6.


TOP 200