MMS na Intertelecomie 2002

Polska Telefonia Cyfrowa zademonstrowała na targach Intertelecom 2002 w Łodzi działanie multimedialnej aplikacji komunikacyjnej MMS ($Multimedia Messaging Service$) w swojej sieci telefonii komórkowej Era GSM.

Polska Telefonia Cyfrowa zademonstrowała na targach Intertelecom 2002 w Łodzi działanie multimedialnej aplikacji komunikacyjnej MMS (Multimedia Messaging Service) w swojej sieci telefonii komórkowej Era GSM.

Do prezentacji wykorzystano (znajdujące się już w sprzedaży) trzyzakresowe komórkowe Ericsson T68m, wyposażone w kamerę cyfrową, kolorowy wyświetlacz (8 wierszy, 256 kolorów). Działają one w sieciach GSM/GPRS (900/1800/1900 MHz) z rozszerzeniem pasma E-GSM. Mogą być również wyposażone w interfejs Bluetooth, do bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami i komputerami stacjonarnymi, oraz standardowo zawierają usługę WAP/GPRS.

Zobacz również:

Komórkowa usługa komunikacyjna MMS korzysta z podobnych mechanizmów jak przekaz krótkich wiadomości SMS (Short Message System). Pozwala na przesyłanie wiadomości multimedialnych między telefonami komórkowymi lub z telefonu na adres e-mail. MMS umożliwia przesyłanie załączników multimedialnych zawierających głos, obrazy ruchome kodowane w MMS (standardy JPEG i GIF), a także dźwięk w formacie AMR (Audio Modem Riser). Dzięki wbudowanemu edytorowi wkrótce będzie możliwy przekaz i obróbka fotografii oraz krótkich klipów wideo i audio - rejestrowanych za pomocą wewnętrznej kamery telefonu lub zewnętrznego fotograficznego (także kamery).

W standardzie MMS nie zdefiniowano maksymalnej liczby transportowanych znaków tekstowych (w SMS jest jedynie 160 znaków), pozostawiając swobodę ustalenia i wyboru tej wielkości operatorom sieci. Zakłada się, że w fazie rozruchowej usługi, wiadomości multimedialne MMS będą miały rozmiar w zakresie 30-100 kB.

Zaproponowane przez Ericssona rozwiązanie obejmuje również korzystanie z multimedialnej biblioteki (fotografie, obrazy, dźwięki), obsługę cyfrowych aparatów fotograficznych i kamer obrazowych, a także komunikatorów.

Chociaż od eksperymentu w Łodzi do powszechnego korzystania z dobrodziejstw multimedialnego SMS-u w Polsce droga jeszcze daleka, opóźnienie w stosunku do wiodących w Europie operatorów nie jest duże. Światowa premiera MMS Ericssona odbyła się w listopadzie 2001 r. w Wielkiej Brytanii, przy wykorzystaniu technologii Legacy Phone Support.

Na II kw. br. Nokia zapowiada świadczenie usług MMS za pośrednictwem swojego aparatu Nokia 7650, również wyposażonego w kamerę cyfrową do rejestracji obrazów.


×