MHDD wystawi diagnozę dla dysku

MHDD to niewielka i bezpłatna aplikacja do niskopoziomowej diagnostyki dysków twardych. Czy warto pobrać?

MHDD / Fot. Materiały własne

MHDD / Fot. Materiały własne

MHDD to prawdopodobnie najpopularniejszy program do niskopoziomowej diagnostyki HDD (dyski twarde). Obsługuje interfejsy IDE, Serial ATA i SCSI. Do tego zapewnia możliwość dostępu do pamięci USB - twórca oprogramowania oferuje sterowniki do emulacji (USB->SCSI).

Z pozoru proste oprogramowanie wykonuje dokładną diagnostykę mechanicznej części dysku. Wyświetla parametry SMART, wykonuje formatowanie niskiego poziomu, czy też naprawia uszkodzone sektory. Przeprowadza różne testy diagnostyczne i ma jeszcze wiele innych funkcji.

Zobacz również:

  • Przenośne dyski w końcu przebiły 5 TB pojemności. WD wprowadza My Passport Ultra

Aplikacja działa niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego. Oznacza to, że nawiązuje bezpośrednie połączenie przez kontroler, z pominięciem BIOS-u.

Warto natomiast podkreślić, że dysk musi być ustawiony w trybie "master" oraz musi być jedynym urządzeniem podłączonym pod kanał IDE lub Serial ATA. Aby uruchomić MHDD musimy także wypalić pobrany obraz IOS na nośniku i z niego uruchomić komputer.

Co ważne, wiele komend obsługiwanych przez MHDD może uszkodzić dysk. To zdecydowanie aplikacja dla doświadczonych użytkowników, którzy dokładnie wiedzą co i jak chcą przeprowadzić.

Polecamy również inne narzędzia, które są bardzo przydatne w kwestii diagnozowania lub monitorowania pracy dysków. Chodzi o CrystalDiskInfo oraz HD Tune.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200