MBA moda czy konieczność?

Dodatkowe dyplomy w kieszeni to już niemal norma wśród przedstawicieli branży IT, którzy chcą rozwijać swoją karierę. Wielu decyduje się na ukończenie prestiżowych studiów MBA. Oznacza to spory wydatek i pochłania mnóstwo czasu i energii. W zamian CIO otrzymują wszechstronną wiedzę i bezcenne kontakty.

CIO uczą się i rozwijają nieustannie. Ich wiedza dawno już przestała dotyczyć jedynie kwestii związanych z technologią. Stają się partnerami dla biznesu, coraz częściej członkami zarządów firm, niektórym nawet udaje się objąć stanowisko prezesa. Samokształcenie zawsze jest przydatne, ale czasem warto pomyśleć o bardziej sformalizowanej ścieżce edukacji. Jednym z bardziej oczywistych pomysłów mogą być tu studia MBA. To rozwiązanie ma też minusy - są to studia kosztowne, wymagają ogromnych nakładów pracy i czasu.

Na rynku dostępnych jest tak wiele programów MBA, że kandydaci mogą mieć problem z podjęciem decyzji. "Osoby, które wybierają program dla siebie, powinny przede wszystkim dokładnie określić, czego oczekują od tych studiów i sprawdzić zbieżność tych oczekiwań z programem i z celem, który sobie obrały. Warto także przyjrzeć się kadrze profesorskiej - powinni to być wykładowcy z dużym doświadczeniem naukowym i biznesowym" - radzi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Czy warto się specjalizować?

Wśród bogatej oferty uczelni pojawiają się co jakiś czas studia o profilu MBA w IT. W tego rodzaju programach kanon MBA poszerzony jest o kilka przedmiotów dostosowanych do specyfiki IT, np. prawo gospodarcze w zakresie IT, pojawiają się przedmioty, takie jak zarządzanie projektami IT i ryzykiem, wiedzą i BI, e-biznes - wykładane przez praktyków IT.

Niektórzy CIO boją się wąsko specjalizować, nie są pewni, czy chcą już na zawsze związać się z branżą IT, wolą asekuracyjnie ogólne MBA. "W naszym programie Executive MBA dla kadry IT dwa pierwsze semestry to ogólny kanon MBA, specjalizacja następuje dopiero w trzecim semestrze. Pierwsze edycje studiów cieszyły się rekordowym zainteresowaniem - utworzyliśmy grupę ponad 60 osób. W tej chwili planujemy już 11. edycję programu. Natomiast niektóre osoby z branży IT wybierają ogólny program Executive MBA, ponieważ nie chcą się zamykać w jednej branży, boją się zaszufladkowania. Jednak doradzamy im specjalistyczny program MBA, który jest dostosowany do ich potrzeb. Kładziemy nacisk na rozwój umiejętności miękkich, których często informatykom brakuje: komunikacyjnych, budowania zespołów, zarządzania zasobami ludzkimi etc." - tłumaczy Małgorzata Oświata, specjalista komunikacji w Akademii Leona Koźmińskiego.

Jarosław Jędrzejowski, dyrektor Jednostki IT w CIECH SA, sprawuje także funkcję prezesa zarządu Chemia.com SA, spółki pełniącej rolę Centrum Kompetencyjnego IT Grupy. Absolwent Wydziału Elektroniki i Informatyki Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych i Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Pracował m.in. w Hewlett-Packard oraz jako CIO w Banku Gospodarstwa Krajowego. Posiada certyfikaty CISA i ITIL Foundation.


TOP 200