MAN nad Włocławkiem

We Włocławku uruchomiono szerokopasmową, miejską sieć informacyjną (MAN). Przeznaczona dla administracji publicznej, szpitali i szkolnictwa sieć to do dopiero pilotażowy element budowy Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej, która docelowo ma objąć wszystkie 19 powiatów województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kujawska inicjatywa to pierwszy w Polsce projekt budowy regionalnej sieci szkieletowej przeznaczonej dla administracji oraz innych podmiotów publicznych (szkoły, urzędy, biblioteki, służba zdrowia). Co w polskich warunkach niespotykane - od powstania pomysłu do uruchomienia sieci pilotowej upłynął niespełna rok. W tym czasie utworzono spółkę K-PSI (Kujawsko-Pomorska Sieć Informacyjna), zaproponowano i zweryfikowano techniczne możliwości budowy sieci oraz przeprowadzono wymagane prawem przetargi i zbudowano bezprzewodowy MAN we Włocławku.

Włocławska sieć została zbudowana przez firmę integracyjną Solidex w oparciu o rozwiązania Cisco Systems. Przy jej budowie wykorzystano mosty bezprzewodowe WLAN Cisco Aironet 350 pracujące w standardzie 802.11b. Połączenie z siecią Torman wykonano przy pomocy dzierżawionego od Telekomunikacji Kolejowej łącza cyfrowego o przepustowości 34 Mb/s. Wśród pierwszych użytkowników sieci znalazły się szpitale, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Straż Pożarna i Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Zobacz również:

  • Cisco finalizuje przejęcie Splunk

Celem budowy Kujawsko-Pomorskiej sieci jest stymulowanie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, udostępnienie infrastruktury komunikacyjnej niezbędnej do stworzenia rozwiązań elektronicznego samorządu (e-government) i innych usług, np. telemedycyny oraz zapewnienia podmiotom z sektora publicznego powszechnego dostępu do usług teleinformatycznych. Sieć jest budowana przez spółkę non-profit o nazwie Kujawsko-Pomorska Siec Informacyjna sp. z o.o. Spółka ta została utworzona przez Województwo Kujawsko-Pomorskie, Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projekt ma być w zamierzeniu finansowany w oparciu o środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej - Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej (ZPORR).

Realizacja całej inwestycji jest zaplanowana na trzy lata. Zakłada się budowę węzłów dostępowych we wszystkich powiatach województwa. Projekt uwzględnia wykorzystanie istniejącej infrastruktury Bydgoszczy i Torunia (Bydman i Torman) oraz akademickiej sieci naukowej PIONIER.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200