M jak Mobile

AMD i Intel wprowadzają nowe procesory przeznaczone dla komputerów przenośnych.

AMD i Intel wprowadzają nowe procesory przeznaczone dla komputerów przenośnych.

Intel i AMD zaciekle rywalizują o rynek procesorów dla sprzętu przenośnego. Wiosną Intel zaprezentował nowe układy Pentium M i szeroko reklamowaną platformę Centrino. W odpowiedzi AMD podczas targów CeBIT hurtem wprowadziła do oferty kilkanaście różnych modeli układów Athlon Mobile. Tuż przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego po raz kolejny doszło do bezpośredniego starcia - AMD zaprezentowała działające nowe układy Athlon XP-M, zaś Intel rozpoczął promocję nowej serii procesorów Mobile Pentium 4. Obecnie Intel ma już w ofercie pięć linii procesorów dla notebooków, a AMD - trzy.

Mobile Pentium w trzech odmianach

Nowe procesory Mobile Pentium 4 będą na razie sprzedawane równoległe z układami serii Pentium M i Pentium 4-M, choć te ostatnie prawdopodobnie zostaną pod koniec roku wycofane z urozmaiconej oferty Intela (firma wciąż produkuje jeszcze procesory Pentium III-M i Mobile Celeron). Ostatnim Pentium 4-M będzie wprowadzony właśnie do sprzedaży model z zegarem 2,6 GHz.

Serię Mobile Pentium 4 zaprojektowano z myślą o notebookach, które mają zastępować komputery stacjonarne. Najważniejszym parametrem jest więc ich wysoka wydajność - układy są dostępne w wersjach z zegarem 3,06 GHz, 2,8 GHz, 2,66 GHz i 2,4 GHz. Procesory wymagają mocy zasilania aż 70 W (Pentium 4-M zużywają tylko 45 W), a więc nie nadają się raczej dla użytkowników korzystających ze sprzętu podczas długiej podróży.

Intel wyszedł z założenia, że wciąż rośnie popyt na notebooki, które, choć nie oferują długiego czasu pracy bez zewnętrznego zasilania, nie ustępują wydajnością tradycyjnym stacjom roboczym. W efekcie wielu producentów sprzętu sprzedaje komputery przenośne wyposażone w procesory projektowane dla sprzętu stacjonarnego, co czasami prowadzi do problemów związanych z ich przegrzewaniem. Mobile Pentium 4 mają wreszcie rozwiązać ten problem. Od układów Pentium 4 dla komputerów stacjonarnych praktycznie różnią się tylko tym, że zostały wyposażone w funkcje SpeedStep redukujące pobór mocy poprzez zmniejszanie częstotliwości procesora, gdy ten znajduje się w jałowym trybie pracy.

AMD zwiększa wydajność

Zaledwie w kilka dni po premierze procesorów Intela ofertę układów dla notebooków rozszerzyła również AMD. Firma wprowadziła do sprzedaży wydajniejsze modele Athlon XP-M 2800+, również przeznaczone dla sprzętu przenośnego, który ma zastępować komputery PC. Producentom notebooków "lekkich i cienkich" AMD będzie oferować układy Athlon XP-M 2000+ i 1900+.

Obiecujący rynek

Producenci półprzewodników, którzy dotkliwie odczuli recesję, wiążą duże nadzieje z procesorami dla komputerów przenośnych. Wynika to z przekonania, że sprzedaż notebooków będzie systematycznie wzrastała w przeciwieństwie do niepewnego i niestałego popytu w segmencie stacjonarnych PC. Przewidywania takie potwierdzają analizy sytuacji rynkowej z przełomu roku. Według IDC w I kwartale 2003 r. w porównaniu z IV kwartałem 2002 r. na świecie nastąpił ok. 10-proc. spadek sprzedaży PC (co jest zjawiskiem typowym w tym okresie). Za to popyt na notebooki utrzymał się na nie zmienionym poziomie.

W Polsce porównanie obu segmentów rynku wypada jeszcze korzystniej na rzecz rozwiązań mobilnych. Według IDC w ub.r. nastąpił 17,5-proc. wzrost sprzedaży notebooków, a na ten rok jest prognozowany wzrost o 25%. Potwierdzają to dobre wyniki I kwartału 2003 r., w którym sprzedaż zwiększyła się aż o 30% (w porównaniu z I kwartałem 2002 r.). Utrzymaniu tej tendencji sprzyja m.in. wciąż stosunkowo niski udział komputerów przenośnych w ogólnej sprzedaży PC, który w Polsce w 2002 r. osiągnął poziom tylko 11%.

Ponadto marginesy zysku uzyskiwane w segmencie komputerów przenośnych są nadal wyższe niż w przypadku tradycyjnych PC. Zwiększa to atrakcyjność tego segmentu zarówno dla producentów, jak i firm sprzedających sprzęt, a jednocześnie środki finansowe na promocję, marketing i reklamę notebooków.

W porównaniu z modelami stacjonarnymi komputery przenośne wciąż są ok. dwukrotnie droższe. Należy jednak pamiętać, że ich standardowym wyposażeniem jest monitor (wyświetlacz LCD). Cena zestawu stacjonarnego z monitorem LCD jest obecnie niewiele niższa od ceny popularnego modelu notebooka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200