Lync czy open source?

Plaftorma Lync wydaje się być atrakcyjnym rozwiązaniem nie tylko dla dużych firm ale i dla tych mniejszych. Przed jej wdrożeniem warto jednak zobaczyć co jeszcze ma nam do zaoferowania rynek.

Lync łączy w sobie komunikację głosową, system konferencji internetowych oraz klasyczny komunikator. Powszechnie uważany jest za kolejny mocny punkt w produktowym portoflio Microsoftu - analitycy spodziewają się, że wkrótce stanie się on jednym z bardziej dochodowych produktów koncernu z Redmond. Dla Steve'a Ballmera jest to oczywiście znakomita wiadomość - ale dla firm, które będą musiały wydać na Lync znaczną część swoich budżetów IT już niekoniecznie. Dlatego też właśnie teraz nadszedł czas, by zastanowić się, co można wdrożyć zamiast Lync - zanim jeszcze to oprogramowanie stanie się niezbędnym elementem infrastruktury informatycznej większości firm (tak, jak stało się to np. z SharePointem). Być może równie dobrze sprawią się rozwiązania konkurencyjne - np. open source.

Lync - wielka nadzieja Microsoft

Z relacji z niedawnej konferencji MS Worldwide Partner Conference 2011 jasno wynika, że Microsoft wiąże z platformą Lync wielkie nadzieje - koncern spodziewa się, że jego przychody z tego sektora rynku będą wkrótce liczone w miliardach USD. Szefowie Microsoftu starają się zastosować tu tę samą taktykę, która sprawdziła się podczas upowszechniania SharePointa - koncern stworzył wtedy bazę aplikacji, które można było łatwo wykorzystać w niezmiernie popularnym w firmach środowisku MS Office. Tak samo będzie i tym razem - do promowania Lync ponownie zostanie wykorzystana popularność pakietu biurowego koncernu z Redmond.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów

Koncern mierzy wysoko - przedstawiciele Microsoftu spodziewają się, że uda im się zastąpić swoim rozwiązaniem ok. 10 mln linii VoIP, obsługiwanych obecnie przez Cisco Systems w największych korporacjach. Ale to nie koniec - duża popularność MS Office i rozbudowany system partnerów mają sprawić, że Lync będzie powszechnie wdrażany również w małych i średnich firmach.

Co zamiast Lync?

Wraz z popularyzowaniem się nowej platformy Microsoftu, do firmowych administratorów coraz częściej zaglądać będą pracownicy innych działów z pytaniem: "kiedy wdrożymy Lync, bo przecież wszyscy nasi kontrahenci tego używają?". Dlatego to właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by rozważyć, jakie są alternatywy. Szczególnie godne uwagi wydają się te rozwijane w modelu open-source.

Numer 1 na liście do sprawdzenia to... Google Apps - czyli bezpośredni konkurent webowego pakietu Microsoft Office 365. Google co prawda na razie nie oferuje jeszcze rozwiązań PBX (Private Branch Exchange) - ale w serwisie Google Apps Marketplace (repozytorium dodatkowych aplikacji dla platformy Google) znaleźć można "chmurowy" PBX firmy OnState Communications. Co więcej - pewne wydaje się, że coś takiego z czasem wprowadzi również Google.

Ciekawą propozycją jest również oferta Twilio (firmy która przedstawia się jako dostawca usług chmurowych usług komunikacyjnych) - czyli platforma umożliwiająca budowanie aplikacji do komunikacji głosowej i tekstowej (SMS) za pomocą prostych API. Innymi słowy, firma dostarcza swoim klientem open-source'owy system telefonii, na podstawie którego można zbudować własną platformę komunikacyjną. To nieco inne podejście niż w przypadku Lync (który jest gotowym do wdrożenia produktem), dlatego też Twilio kieruje swoją ofertę raczej do developerów niż klientów końcowych.

Open-source'owy PBX

Najpopularniejszym open-source'owym PBX-em jest z pewnością Asterisk, który z powodzeniem może zostać wykorzystany jako część rozwiązania alternatywnego dla Lync. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kompletne rozwiązanie - na razie to tylko PBX, dlatego koniecznie będzie skorzystanie z dodatkowych narzędzi do komunikacji wideo, konferencji itp.

Jeśli chodzi o gotowe produkty, które już teraz można wdrożyć zamiast MS Lync, najciekawszą propozycję wydaje się system zunifikowanej komunikacji oferowany np. przez Cisco (Cisco Unified Communications) czy Avaya. Nie są to co prawda rozwiązania open-source, ale zdecydowanie warto się nimi zainteresować.

Oczywiście, powyższe rozważania nie miały na celu zniechęcenia kogokolwiek do korzystania z MS Lync - to dobry produkt. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że efektem jego wdrożenia będzie m.in. dalsze umocnienie pozycji Microsoftu w twojej infrastrukturze informatycznej. Dlatego zanim się na to zdecydujemy, warto rozważyć alternatywy...

Opracowano na podstawie artykułu opublikowanego na blogu Savio Rodriguesa - publicysty Infoworlda.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200