Łuskanie kukurydzy

Technologia Cornhusker IBM-a umożliwi połączenie w klaster do 8 serwerów Windows NT 4.0.

Technologia Cornhusker IBM-a umożliwi połączenie w klaster do 8 serwerów Windows NT 4.0.

W lecie br. IBM wprowadzi na rynek nowy produkt znacznie rozszerzający funkcjonalność oprogramowania klastrowego Microsoft Cluster Server (MSCS), przeznaczonego dla platformy Windows NT. Produkt oparty na technologii nazwanej roboczo Cornhusker umożliwi połączenie w 1 klaster do 8 serwerów pracujących pod kontrolą Windows NT Server 4.0 Enterprise Edition. Produkt ten, według zapewnień IBM-a, w chwili premiery będzie w pełni zgodny z Windows 2000 Datacenter. Jego wykorzystanie ma być ograniczone wyłącznie do serwerów IBM Netfinity.

Problem aplikacji

Cornhusker to jeden z elementów strategii X-Architecture firmy IBM, której celem jest przeniesienie technologii znanych ze środowiska mainframe na platformę Windows NT. Możliwość łączenia w klastry wielu serwerów to podstawowy wymóg, jaki musi spełnić system operacyjny Microsoftu, by mógł on być rozważany jako poważna konkurencja dla rozwiązań unixowych.

Choć Cornhusker pracuje wyłącznie na serwerach Netfinity, to w rzeczywistości używa dokładnie tego samego interfejsu co MSCS, a to teoretycznie umożliwia jego dostosowanie do współpracy z innymi maszynami. Z tego samego powodu aplikacje napisane dla MSCS powinny także pracować bez zmian na klastrach IBM-a. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy producenci dostosowali się do wskazówek Microsoftu. Powoduje to, że część aplikacji może pracować wyłącznie na dwóch serwerach w klastrze, a nie na dowolnej ich liczbie.

Szybciej od Microsoftu

Cornhusker, który docelowo ma nazywać się IBM Netfinity Availability Extensions for MSCS, będzie dostępny na rynku latem br. Alternatywne rozwiązanie Microsoftu, umożliwiające łączenie w klastry zaledwie 4 serwerów, jest zapowiadane dopiero na przyszły rok (ma się ono znaleźć w Windows 2000 Data Center Edition). Nie wiadomo jeszcze, jakie będą ceny produktów klastrowych IBM-a i Microsoftu.

Cornhusker będzie dostępny w pierwszej kolejności na czteroprocesorowych maszynach Netfinity 7000 M10. W przyszłości firma planuje także jego dostosowanie do pracy na serwerach ośmioprocesorowych oraz mniej wydajnych, dwuprocesorowych maszynach Netfinity 5500.


TOP 200