Luksus dla plików

NetApp F840 i F840c prawie dziesięciokrotnie zwiększają pojemność dedykowanych serwerów plików Network Appliance.

NetApp F840 i F840c prawie dziesięciokrotnie zwiększają pojemność dedykowanych serwerów plików Network Appliance.

Firma Network Appliance wprowadziła na rynek 2 nowe modele dedykowanych serwerów plików (typu NAS). Modele NetApp F840 i F840c znacznie podnoszą możliwości skalowania serwerów NAS, umożliwiając obsługę do 12 TB danych (dotychczas tylko 1,4 TB).

Nowe urządzenia Network Appliance zmniejszają jednocześnie granicę oddzielającą rozwiązania typu Network Attached Storage - dedykowane serwery plików włączane bezpośrednio do sieci i wykorzystujące dedykowany, bezobsługowy system operacyjny - od rozwiązań określanych mianem sieci pamięci masowych SAN (Storage Area Network).

Bracia

NetApp F840 w maksymalnej konfiguracji może przechowywać 6 TB danych zapisanych na dyskach działających w konfiguracji RAID i obsługiwać ok. 15 tys. operacji dostępu do plików na sekundę. NetApp F840c natomiast to zmodyfikowana wersja urządzenia przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Obsługuje ona dyski o łącznej pojemności 12 TB i może działać w konfiguracji klastrowej, składającej się z dwóch urządzeń NetApp F840c. Jednocześnie wersja klastrowa serwera plików obsługuje niemal dwukrotnie więcej zapytań (ok. 26 tys. operacji na sekundę).

Nowe urządzenia NetApp Filer wyposażono w system operacyjny DataONTAP 6.0, opracowany przez Network Appliance. Umożliwia on udostępnianie danych za pośrednictwem protokołów CIFS, NFS i HTTP. Opcjonalnie pozwala też realizować funkcję SnapMirror, polegającą na tworzeniu w czasie rzeczywistym aktualnej kopii danych przechowywanych w urządzeniu. Ułatwia to dokonanie takich operacji, jak replikacja i archiwizowanie (dzięki takiej kopii są archiwizowane wszystkie pliki, a nie tylko te, które nie są w danej chwili używane).

Kopia dla bogaczy

Najnowsze urządzenia NetApp nie są tanie. Model F840 wyposażony w dyski o pojemności 126 GB kosztuje ok. 140 tys. USD, a model F840c z dyskami o pojemności 504 GB - ok. 350 tys. USD.


TOP 200