Luki w procesorach Intela i AMD?

Eksperci ostrzegają, że amerykańska agencja NSA może korzystać z tzw. backdoorów w procesorach komputerowych Intela i AMD.

Luki w procesorach  Intela i AMD?
Do publicznej wiadomości trafiają informacje o metodach inwigilacji stosowanych przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa. Ciekawą teorię przedstawił ceniony w Dolinie Krzemowej ekspert Steve Blank, który przyznał, że byłby „bardzo zaskoczony, gdyby NSA nie miała do dyspozycji specjalnie przygotowanych luk w układach produkowanych przez Intela i AMD”. Opinię tę oparł m.in. na wcześniejszych wypowiedziach przedstawicieli NSA, którzy przyznali, że hacking za pośrednictwem backdoorów jest znacznie prostszy niż łamanie szyfrowania.

Teorię Blanka poparł inny ekspert ds. bezpieczeństwa, Jonathan Brossard, który przypomniał, że na ubiegłorocznej konferencji Black Hat udowodnił istnienie prawie niewykrywalnej i praktycznie niemożliwej do załatania „tylnej furtki” w procesorach AMD i Intela. Jego zdaniem firmy mogą aktualizować mikrokod w niewielkiej części oprogramowania CPU, które jest aktualizowane wraz z poprawkami Microsoftu; mikrokod może być wykorzystywany przez NSA.

Zobacz również:

  • HPE Green Lake dla NSA

Czy ta teoria nie jest przesadzona? Nie uważa tak rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa odpowiedzialna m.in. za ochronę Władimira Putina. Po aferze ze Snowdenem w FSB zapowiedziano powrót do używania elektrycznych maszyn do pisania...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200