Łukasz Neuman został wybrany CIO Roku 2011

Jest on dyrektorem Pionu Informatyki i Telekomunikacji w KRUK SA. W trójce CIO Roku 2011 znaleźli się także Tadeusz Rogaczewski i Piotr Murawski. Jury przyznało także wyróżnienie Wojciechowi Południewskiemu IT Operations Managerowi na Europę w firmie Hempel.

Łukasz Neuman został wybrany CIO Roku 2011

Łukasz Neuman, CIO Roku 2011, dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji w KRUK

Redakcja magazynu CIO - podobnie, jak Computerworld wydawanego przez IDG Poland - przyznała tytuł CIO Roku już po raz 9. Poniżej przedstawiamy opisy nagrodzonych CIO i roli podległych im działów IT w przedsiębiorstwach, w których pracują.

IT motorem wzrostu

KRUK, który od wielu lat wiedzie prym w sektorze zarządzania należnościami, właśnie z IT uczynił wehikuł swojego rozwoju. Obszar prowadzony przez Łukasza Neumana pomaga przecierać szlaki tej ekspansji. Znakomicie współpracując z biznesem dostarcza innowacyjnych rozwiązań i wspiera dojrzewanie całej firmy.

W ciągu 10 lat IT w KRUK, powstając praktycznie od zera, w ciągu kilku lat stał się jednym z największych podmiotów w branży windykacyjnej w Polsce. "Ze skali biznesu wynika obecna wielkość naszego IT" - mówi Łukasz Neuman. Warunkuje ona zarazem uzyskanie tej skali. KRUK stał się bowiem firmą bardzo silnie opartą o technologię, o IT.

"Strategia firmy KRUK zakłada m.in. konkurowanie poprzez budowę innowacyjnych produktów. Branża ma duże perspektywy, więc i IT długo jeszcze będzie rozwijało się bardzo szybko" - mówi Łukasz Neuman. Jego podejście w KRUK nastawione jest na wciąganie do współpracy przy projektach osób z kierownictwa organizacji. Dłoń wyciągnięta przez IT nie została odtrącona. "Mamy dużo szczęścia, że biznes w naszej firmie jest bardzo kreatywny. Zarząd rozumiał od początku, że możemy być pomocni w urzeczywistnianiu pomysłów na rozwój. W toku współpracy pokazaliśmy, że potrafimy zaproponować swoje pomysły. Przedstawiciele kierownictwa zaczęli też coraz lepiej rozumieć język IT. Dziś nie ma bariery komunikacyjnej, dyskusja nieustannie żyje - rozwijamy się jako firma" - mówi Łukasz Neuman.

Wszystko pod kontrolą

Z kolei Grupa Lotos zarządzana jest od strony IT przez Biuro Zarządzania Informatyką. Zdobywca drugiego miejsca w Konkursie CIO Roku jest Tadeusz Rogaczewski, który zarządza kilkunastoosobowym zespołem oraz usługami IT firm zewnętrznych, w tym spółki Petrosoft.pl powstałej w wyniku restrukturyzacji zasobów IT LOTOSU. Zarządzanie IT ukierunkowane jest na realizację strategii biznesowej całego koncernu. Ma do dyspozycji nieduży zespół, a zarządzanie w tak złożonej i rozległej strukturze, jest możliwe tylko dzięki kompetencjom, zasobom, świetnemu rozumieniu potrzeb biznesu, konsekwencji i zdecydowaniu w realizacji strategii firmy.

Lider zmian

Zdobywca trzeciego miejsca w Konkursie CIO Roku został zaś Piotr Murawski kierujący IT w Wojskowym Instytucie Medycznym (WSM). Od zawsze myślał on o realizowaniu wielkich projektów. Uzależniony jednak od skromnych budżetów państwowej służby zdrowia, nie miał wielkich szans na zdobycie środków na działanie na dużą skalę. Zapał i upór pomogły mu w zdobyciu unijnych dotacji i teraz wprowadza już kolejny program, który zmienia WSM przede wszystkim od strony biznesowej.

Sukces na skalę międzynarodową

Z kolei wyróżniony nagrodą specjalną Wojciech Południewski ukończył właśnie projekt budowy w Gdańsku centrum usług IT dla międzynarodowej Grupy Hempel. Potrafił nie tylko przekonać zarząd do lokalizacji, ale zbudował też grupę specjalistów o wysokich kwalifikacjach.

Hempel to międzynarodowa organizacja o duńskich korzeniach. Jest jednym z liderów w produkcji farb antykorozyjnych dla przemysłu morskiego i lądowego. Ostatnie lata firmy upłynęły pod znakiem przenoszenia wielu kompetencji do Polski. W 2010 r. pod Poznaniem powstała najnowsza i najnowocześniejsza fabryka Grupy. W Gdańsku zaś zlokalizowano centrum finansowo-księgowe oraz serce IT Grupy Hempel.

Przez pierwszych 7 lat Wojciech Południewski pracował jako IT Manager na Polskę, Rosję, Ukrainę i kraje nadbałtyckie, później przez dwa lata był Group IT Centre Managerem, by od 2010 roku objąć stanowisko IT Operations Manager Europe.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200