Luka w MSM Messenger większa niż przypuszczano

Błąd wykryty w MSM Messenger i Windows Messenger z Windows XP, umożliwiający usuwanie nazw i adresów pocztowych użytkowników, może być znacznie groźniejszy w skutkach, niż wcześniej przypuszczano.

Błąd wykryty w MSM Messenger i Windows Messenger z Windows XP, umożliwiający usuwanie nazw i adresów pocztowych użytkowników, może być znacznie groźniejszy w skutkach, niż wcześniej przypuszczano.

Okazuje się bowiem, że operator ośrodka webowego może przejąć kontrolę nad aplikacją MSM Messenger użytkownika i wykonać w jego imieniu wszystkie możliwe zadania, łącznie z przesłaniem wiadomości i osobistych plików. Informację taką podała firma Finjan Software, zajmująca się bezpieczeństwem oprogramowania.

Zobacz również:

  • Slack podnosi ceny dla użytkowników subskrypcji Pro

Do przejęcia kontroli nad programem MSM Messenger atakujący może wykorzystać znane luki w Internet Explorer, umożliwiające wysłanie specjalnie spreparowanego kodu w przesyłce poczty elektronicznej w formacie HTML lub skierowanie użytkownika do ośrodka webowego, który zawiera ten kod.

Luka ta, znana jako błąd Document.Open(), była wykryta po raz pierwszy w grudniu ub.r. Microsoft do tej pory nie uszczelnił jej (łatka uszczelniająca wydana na początku lutego znikła podobno z serwisu Windows Update po kilku godzinach). Można więc oczekiwać, że luka ta będzie wykorzystywana przez wielu "twórców" i pojawią się wormy oparte na niej. Narażone są systemy MSM Messenger 2.21 i późniejsze, działające na systemach z zainstalowanym Internet Explorer 5.5 i 6.0.

Użytkownicy mogą zabezpieczać się przed wykorzystaniem tej luki drogą wyłączania aktywnego scriptingu w Internet Explorer lub przez zaniechanie używania MSM Messenger, który jest oprogramowaniem oferowanym bezpłatnie przez Microsoft lub jako standardowa składowa Windows XP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200