Lucent zakończył pierwszy etap restrukturyzacji

Symbolem zachodzących w Lucent Technologies zmian jest odejście Richarda McGinna, dotychczasowego prezesa zarządu. Zastąpił go Henry Schacht.

Symbolem zachodzących w Lucent Technologies zmian jest odejście Richarda McGinna, dotychczasowego prezesa zarządu. Zastąpił go Henry Schacht. W ramach przeprowadzonej restrukturyzacji firma wydzieliła dwa działy: Enterprise Networks Group i Microelectronics. Pierwszy z nich dał początek firmie Avaya (pisaliśmy o polskim jej oddziale w CW 39/2000). Specjalizuje się ona w rozwiązaniach, takich jak call center czy telefonia komputerowa. Avaya konkuruje więc z Enterasys Networks, wydzieloną z Cabletrona oraz Extreme Networks. Na początku października br. Avaya debiutowała na giełdzie. Podobna przyszłość czeka również drugi dział, zajmujący się produkcją podzespołów elektronicznych.

Natomiast Lucent Technologies zamierza skoncentrować się na rynkach, na których ma już ugruntowaną pozycję. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązań dla operatorów. Firma liczy również na nowe firmy telekomunikacyjne, które powstały po deregulacji rynku telekomunikacyjnego w Europie.

Dużym operatorom Lucent będzie oferował infrastrukturę do budowy sieci szkieletowych, wykorzystujących technologie optyczne (SDH/DWDM), i sieci bezprzewodowych (GPRS/UMTS). Mniejszym podmiotom firma zamierza sprzedawać rozwiązania bazujące na technologiach ATM i IP oraz systemy dostępowe (xDSL). Lucent Technologies będzie także nadal rozwijał cyfrowe systemy ISDN.

Strategia Lucenta zakłada stopniowe zwiększanie udziału oprogramowania i usług w przychodach. "Rosnąca konkurencja między operatorami działającymi na polskim rynku coraz częściej skłania ich do poszukiwania całościowych rozwiązań. Chcą od jednego dostawcy kupić sprzęt, oprogramowanie i usługi. Tu widzimy naszą przyszłość" - mówi Stanisław Szuder, prezes Lucent Technologies Polska. Według przedstawicieli firmy, z biegiem czasu możliwy jest również model, w którym Lucent nie tylko zbuduje, lecz także będzie zarządzał infrastrukturą sieci telekomunikacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200