Lucent wstrzymuje prace nad przełącznikiem ATM

Lucent podjął decyzję o wstrzymaniu prac nad uniwersalnym (multiservice) przełącznikiem ATM następnej generacji, co jest jednym z elementów nowej strategii przyjętej przez tę firmę, dzięki której stan jej finansów powinien ulec znacznej poprawie.

Lucent podjął decyzję o wstrzymaniu prac nad uniwersalnym (multiservice) przełącznikiem ATM następnej generacji, co jest jednym z elementów nowej strategii przyjętej przez tę firmę, dzięki której stan jej finansów powinien ulec znacznej poprawie.

Przełącznik ATM oznaczony symbolem MSC 25000 (bo o tym produkcie mowa) został zapowiedziany w czerwcu br., miał przejść serię testów beta we wrześniu, a na rynek miał trafić pod koniec 2001 r. Zgodnie z planami przełącznik MSC 25000 miał zastąpić dwa starsze przełączniki tej firmy (GX 550 i BX 500), które były zaprojektowane trzy lata temu. Zgodnie z ujawnionymi wcześniej danymi przełącznik MSC 25000 miał być urządzeniem skalowalnym (oferując przepływności od 320 Gb/s do 2,5 Tb/s; gwoli przypomnienia - jeden terabit to 1024 Gb) i miał zawierać rozwiązania pozwalające migrować na technologię IP (na przykład możliwość instalowania interfejsów Gigabit Ethernet i Packet over Sonet).

Zobacz również:

  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Lucent poinformował jednocześnie, że skoncentruje się teraz nad przełącznikiem typu IP/MPLS (MultiProtokol Label Switching; technologia wieloprotokołowego routowania pakietów przez sieci IP, oparta na - wywodzącej się z sieci ATM - technice etykietowania pakietów). Lucent (wiodący producent przełączników ATM używanych przez dostawców usług sieciowych, w tym przez usługodawców internetowych) uznał tym samym, że w sieciach "multiservice" coraz większą rolę będą odgrywać przełączniki wykorzystujące technologię etykietowania pakietów (MPLS), wypierając z tego środowiska przełączniki ATM.

Nowa strategia firmy Lucent jest pewnym zaskoczeniem, ponieważ zaledwie kilka miesięcy temu jej szefowie, prezentując przełącznik MSC 25000, mówili zupełnie co innego. Padały wtedy zapewnienia, że sieci "multiservice" powinny być oparte na przełącznikach ATM i to właśnie ta technologia będzie odgrywać w takim środowisku wiodąca rolę. Teraz okazuje się, że Lucent stawia jednak na IP/MPLS.

Lucent twierdzi, że decyzja przejścia na nową platformę została podyktowana sygnałami nadchodzącymi od dostawców usług sieciowych, którzy dawali wyraźnie do zrozumienia, że są raczej zainteresowani technologią IP/MPSC. Dlaczego? Między innymi dlatego, że w sieciach opartych na przełącznikach IP/MPLS można dużo łatwiej implementować opcje typu QoS (gwarantowana jakość usług sieciowych).

Specjaliści sądzą, że nowa wieloprotokołowa platforma IP/MPSL, na którą zdecydował się Lucent, będzie w dużym stopniu oparta na rozwiązaniach stosowanych w routerach Nexabit NX64000. Są to routery zaprojektowane przez firmę Nexabit Networks, którą Lucent wykupił dwa lata temu.

Lucent (patrz witryna www.lucent.com) przeżywa ostatnio pewne kłopoty finansowe, co na pewno przyczyniło się do zaprzestania drogich prac nad nowym przełącznikiem ATM i zajęcia się technologią IP/MPLS. Firma stara się poprawić stan swoich finansów, dokonując redukcji pracowników i sprzedając niektóre ze swoich działów. Dość powiedzieć, że dzisiejsze aktywa firmy to mniej niż 50 proc. tego, co posiadała ona jeszcze rok temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200