Lucent wraz z TeraBeam tworzy rozwiązania bezprzewodowej sieci optycznej

Opracowywany system ma ułatwić łączenie sieci lokalnych z sieciami rozległymi.

Lucent Technologies wraz z firmą TeraBeam Networks utworzy spółkę joint venture TeraBeam Internet Systems, która ma się zająć opracowaniem i oferowaniem bezprzewodowych rozwiązań optycznych, wykorzystywanych do łączenia sieci lokalnych z sieciami rozległymi( tzw. ostatnia mila). Lucent będzie posiadał 30-procentowy udział w firmie, pozostałe udziały należeć będą do TeraBeam. Szczegółów finansowych umowy nie ujawniono.

Podstawą opracowywanego systemu będzie technologia optyczna TeraBeam, wykorzystująca zamiast tradycyjnych łączy światłowodowych niewidzialne wiązki laserowe. Eliminuje to w dużym stopniu problemy często występujące przy budowie sieci przewodowej, ponieważ do przesyłania i odbioru są stosowane urządzenia przypominające małe anteny satelitarne. Można je ustawić na dachu lub za szybą w biurze firmy.

Ponadto stosowanie wiązek laserowych nie wymaga rezerwowania i opłacania licencji związanych z dzierżawieniem pasma radiowego. System funkcjonuje w systemie point-to-multipoint, co oznacza także, że jeden koncentrator może obsługiwać wiele budynków. Jak zapewniają przedstawiciele TeraBeam, ich technologia oferuje zdecydowanie szybszą transmisję danych, mierzoną w gigabitach na sekundę, niż tradycyjne rozwiązania łączące sieci lokalne przedsiębiorstw z sieciami rozległymi WAN.

Pierwsze komercyjne wdrożenie systemu przewidywane jest jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200