Lucent wprowadzi na rynek aplikacje komunikacyjne dla urządzeń przenośnych

Rozwiązania przeznaczone dla operatorów usług telekomunikacyjnych pozwolą ich klientom na dostęp do poczty elektronicznej, informacji głosowych i faksów za pośrednictwem urządzeń naręcznych, bezprzewodowych i telefonów stacjonarnych.

Lucent Technologies planuje jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek dwie nowe aplikacje komunikacyjne przeznaczone dla operatorów usług, które umożliwią ich klientom dostęp do poczty elektronicznej, informacji głosowych i faksów bez potrzeby korzystania z komputera osobistego.

Wykorzystując aplikacje Internet Message Management (IMM) oraz Voice Browser (VB), użytkownik końcowi będą mieli dostęp do swoich skrzynek pocztowych i informacji za pośrednictwem urządzeń naręcznych, telefonów stacjonarnych lub komórkowych. Oba rozwiązania zbudowane są na bazie Mobile Communications System, rozwiązania przeznaczonego dla dostawców usług telekomunikacyjnych.

IMM pozwala abonentom na wybór otrzymywanych wiadomości oraz określenie terminu ich otrzymania. Przykładowo - oczekując na ważną wiadomość można tak skonfigurować program, aby odbierał komunikaty tylko od konkretnego nadawcy. Możliwy będzie także odbiór załączników w postaci tekstowej lub głosowej. Lucent twierdzi, że dołączone dokumenty tekstowe będą mogły być również przetwarzane na wersję dźwiękową lub przekierowywane na faks.

Przeglądarka VB umożliwia natomiast dostęp do dostosowanych do wymagań użytkownika stron WWW za pośrednictwem komend głosowych wydawanych przez telefon. Pozwoli to użytkownikom urządzeń przenośnych na uzyskiwanie informacji dotyczących np. notowań giełdowych, o ruchu na drogach czy wiadomości lokalnych z Internetu. Dodatkowo informacje te mogą być podane głosowo, dzięki wykorzystaniu oprogramowania zamieniającego tekst na mowę.

IMM ma być udostępniony usługodawcom w Ameryce Północnej, Europie i Azji w III kwartale br. Początkowo dostępna będzie jedynie amerykańska wersja językowa, nieco później angielska, niemiecka i francuska. Voice Browser oferowany będzie na razie tylko za oceanem, gdzie pojawi się w II kwartale br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200