Lucent podał wyniki finansowe i przedstawił szczegółowy plan restrukturyzacji

Firma w I kw. roku finansowego 2001 poniosła stratę w wysokości 1,02 mld USD. Dla porównania - w analogicznym okresie ub.r. zarobiła 1,08 mld USD. Aby zachować płynność finansową, oprócz zapowiadanego kolejnego etapu restrukturyzacji, Lucent musi zaciągnąć kredyt.

Pierwszy kwartał roku finansowego 2001 przyniósł firmie Lucent Technologies stratę w wysokości 1,02 mld USD, podczas gdy w analogicznym okresie przed rokiem odnotowała ona zysk 1,8 mld USD. Przychody osiągnęły w tym czasie wartość 5,84 mld USD i spadły w porównaniu do roku ubiegłego o 26%. Główną przyczyną spadku były zmniejszone inwestycje dużych operatorów telekomunikacyjnych, osłabienie popytu na rozwiązania telekomunikacyjne na zagranicznych rynkach operatorów lokalnych oraz słabsza sprzedaż oprogramowania.

W przywróceniu rentowności ma firmie pomóc przedstawiony wczoraj plan kolejnego etapu restrukturyzacji, dzięki któremu chce m.in. ograniczyć tegoroczne wydatki o ok. 2 mld USD i zmniejszyć swój kapitał obrotowy o kolejne 2 mld USD. W związku z tym zaplanowano zwolnienia, które obejmą praktycznie wszystkie działy firmy we wszystkich częściach świata. Ma to kosztować firmę 1,2-1,6 mld USD, które zostaną zapisane w koszty II kw.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Sprzedane mają być także dwa zakłady produkcyjne, znajdujące się w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele firmy potwierdzili, że zakład w Oklahoma City, produkujący sieciowe przełączniki i produkty dostępowe, będzie sprzedany partnerowi, który ma dalej kontynuować dotychczasową produkcję.

Powołane ma być również specjalne stanowisko podlegające dyrektorowi finansowemu, na którym znajdzie się osoba efektywnie zarządzająca zasobami i sprawami finansowymi we wszystkich działach firmy.

Aby utrzymać płynność finansową w ciągu najbliższych 12 miesięcy, Lucent będzie potrzebował ok. 4,5 mld USD pożyczki. Do tej pory na jej udzielenie zdecydowały się banki J.P. Morgan Chase & Co. oraz Citigroup, które zaoferowały po 1,25 mld USD każdy.

***

Lucent Technologies zamierza przeprowadzić kolejny etap restrukturyzacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200