Lucent opracował nowy układ dla rozwiązań bezprzewodowych

Inżynierowie z Bell Laboratory, należącego do Lucent Technologies, stworzyli w całości krzemowy układ, opracowany z myślą o zastosowaniu w odbiornikach stacji bazowych odbierających sygnały z urządzeń...

Inżynierowie z Bell Laboratory, należącego do Lucent Technologies, stworzyli w całości krzemowy układ, opracowany z myślą o zastosowaniu w odbiornikach stacji bazowych odbierających sygnały z urządzeń bezprzewodowych. Jego konstrukcja ma umożliwić budowę tańszych i mniejszych stacji odbiorczych, które obecnie wykorzystują 10-20 układów wykonywanych z arsenku galu, znacznie droższego od krzemu materiału półprzewodnikowego.

Arsenek galu jest stosowany m.in. w układach wykorzystywanych w przełącznikach telekomunikacyjnych i telefonach komórkowych, a także jako wyposażenie sieci satelitarnych. W porównaniu z układami krzemowymi zapewnia on większą wydajność przy mniejszym poborze mocy. Dotychczas jednak produkcja tych układów była trudniejsza.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Od SMS i MMS do błyskawicznych wiadomości przez Internet

Nowa technologia Lucenta ma - zdaniem jego przedstawicieli - ograniczyć do trzech liczbę układów stosowanych w stacjach bazowych. Będzie to możliwe głównie dzięki ich niewielkim rozmiarom, ponieważ są ok. 100 razy mniejsze od układów wykonywanych w technologii arsenku galu, a ich produkcja ma być 10-100 razy tańsza. W efekcie będą powstawać mniejsze i tańsze stacje bazowe o znacznie większych możliwościach lokalizacji.

Kolejnym projektem, jaki zamierzają zrealizować pracownicy Bell Laboratory, ma być stworzenie odbiornika sygnałów radiowych i cyfrowego procesora sygnałowego w jednym układzie, wykonanego w całości w technologii krzemowej.

Informacji dotyczących terminu wprowadzenia nowych układów na rynek nie ujawniono.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200