Lucent i Alcatel odwołują fuzję

Rozmowy dotyczące połączenia obu koncernów zakończyły się fiaskiem. Firmy nie zdołały wynegocjować warunków transakcji zadowalających obie strony.

Nie będzie fuzji Alcatela i Lucenta, mimo że koncerny wyraziły już wstępną zgodę na warunki finansowe umowy. Wartość transakcji miała wynieść ponad 23 mld USD. Firmy nie porozumiały się jednak w kwestii obsadzenia kluczowych stanowisk w zarządzie giganta telekomunikacyjnego. Kwestią sporną pozostał również udział Lucenta w nowej firmie, jaka miała powstać w wyniku fuzji. Początkowo zmagający się z problemami finansowymi Lucent liczył na 42% udziałów w nowym przedsiębiorstwie. Rozmowy zerwano, gdyż Lucent nie chciał zaakceptować proponowanych przez Alcatela warunków, które zakładały przejęcie amerykańskiej firmy, a nie połączenie na zasadach równości.

Większość obserwatorów rynku uważa, że przyszłość Lucenta, mimo zerwania rozmów z Alcatelem, nie jest zagrożona. Amerykańska firma badawcza CIBC World Markets twierdzi, że atutem Lucenta jest wciąż jego marka, kojarząca się z wysoką jakością produktów. Według CBIC pozwoli to utrzymać się Lucentowi na rynku telekomunikacyjnym.

Zobacz również:

  • McAfee Enterprise i FireEye połączyły się pod marką Trellix
  • Adobe przejmuje firmę Figma
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Koncern powstały z połączenia Alcatela i Lucenta stałby się największym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Alcatelowi fuzja pomogłaby zwiększyć swoje udziały w rynku amerykańskim, a Lucentowi odrobić straty finansowe. W pierwszej połowie tego roku fiskalnego Lucent stracił 3,7 mld USD (w analogicznym okresie 2000 r. firma odnotowała 509 mln USD zysku). Zmusiło to firmę do zwolnienia 16 tys. pracowników oraz sprzedaży niektórych zakładów produkcyjnych.

W oficjalnym oświadczeniu nie wyjaśniono, czy Alcatel nadal chce pozyskać wartą ok. 8 mld spółkę Agere Systems - oddział Lucenta specjalizujący się w optoelektronice. Rozmowy dotyczące przejęcia Lucent Technologies i Agere Systems były prowadzone oddzielnie. Nabyciem działu technologii światłowodowych jest zainteresowana również włoska firma Pirelli.

W czasie negocjacji akcje Lucenta systematycznie traciły na wartości. Po informacji o zerwaniu rozmów, walory amerykańskiej spółki podrożały o 1,50 USD, osiągając cenę 8,70 USD. Wzrósł także kurs akcji Alcatela na nowojorskiej giełdzie z 27,41 do 29,52 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200