Lucent bliski sprzedaży Agere Systems

Nabyciem działu technologii światłowodowych Lucenta zainteresowana jest japońska firma Furukawa Electric. Wartość transakcji początkowo szacowana nawet na 8 mld USD, prawdopodobnie nie przekroczy 3 mld USD.

Lucent Technologies jest w trakcie negocjacji z japońskim producentem urządzeń telekomunikacyjnych, firmą Furukawa Electric w sprawie sprzedaży swojego oddziału specjalizujacego się w optoelektronice. Oddział technologii światłowodowych - Agere Systems został wystawiony na sprzedaż na początku 2001 r. Należącą do Lucenta spółkę wyceniano początkowo nawet na 8-10 mld USD. Obecnie wartość transakcji szacowana jest na mniej niż 3 mld USD. Furukawa Electric interesuje się Agere Systems głównie z powodu patentów technologicznych będących w posiadaniu amerykańskiej spółki. Firma zamierza uruchomić w Stanach Zjednoczonych jednostkę zajmującą się produkcją sprzętu i okablowania do budowy sieci światłowodowych. Jeśli dojdzie do transakcji Furukawa Electric planuje utworzenie dwóch spółek joint-venture z amerykańską firmą CommScope, która zadeklarowała możliwość zainwestowania w przedsięwzięcie 600-700 mln USD.

Nabyciem działu technologii światłowodowych zainteresowane były już francuski Alcatel, włoska firma Pirelli oraz amerykańskie firmy - Corning i JDS Uniphase. Zastrzyk gotówki w wysokości 2,5 mld USD to znacznie mniej niż zarząd Lucenta spodziewał się uzyskać ze sprzedaży Agere Systems. Kwota ta pozwoliłaby jednak spełnić firmie warunki niezbędne do uruchomienia bankowej linii kredytowej w wysokości 4 mld USD.

Zobacz również:

  • Data storytelling jako kluczowa umiejętność w podejmowaniu decyzji opartych na danych
  • Polski biznes stawia na chmurę i 5G
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200