Lucent Technologies i TP SA uruchomiły szerokopasmową sieć ADSL

Uruchomiona w Szczecinie testowa instalacja wykorzystuje system AnyMedia, umożliwiający abonentom szybki dostęp do Internetu i prowadzenie rozmów za pomocą jednej, zwykłej linii telefonicznej lub ISDN.

Lucent Technologies Poland i Telekomunikacja Polska SA uruchomiły w Szczecinie szerokopasmową sieć ADSL wykorzystującą system dostępowy AnyMedia. Umożliwia on abonentom korzystanie z telefonu i zapewnia szybki dostęp do Internetu za pośrednictwem pojedynczej linii telefonicznej - tradycyjnej lub cyfrowej ISDN. Firmy podkreślają, że jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

System będzie testowany przez 3 miesiące, w trakcie których będą przyłączani kolejni abonenci. Według planów, 60-70 abonentów szerokopasmowych zostanie wybranych przez dział marketingu ZT Szczecin. Wśród nich mają się znaleźć pracownicy TP SA i ośrodki akademickie. Po zakończeniu okresu próbnego, usługi szerokopasmowej sieci AnyMedia zostaną zaoferowane na zasadach komercyjnych.

AnyMedia/ADSL jest zintegrowanym systemem dostępowym, przeznaczonym dla operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki niemu mogą oni oferować abonentom zarówno tradycyjne usługi wąskopasmowe (np. typu 0-800, zegarynka, budzenie), jak i szerokopasmowe (szybki dostęp do Internetu, wideo i muzyka na żądanie). Integracja usług wąsko- i szerokopasmowych pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania systemu oraz umożliwia wykorzystanie jednej sieci szkieletowej do obsługi obu rodzajów ruchu.

Szczecińska instalacja systemu jest - twierdzą jej autorzy - zgodna z międzynarodowymi standardami transmisji w systemach DSL, takimi jak G.Lite. Gwarantuje możliwości rozbudowy z wykorzystaniem istniejących telefonicznych łączy komutowanych (tzw. skrętka miedziana).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200