Lotusphere: zapowiedzi nowych produktów

Prosty, przeznaczony dla niewymagających użytkowników system poczty elektronicznej Next Gen Mail to jeden z wielu produktów zapowiedzianych przez IBM podczas Lotusphere, dorocznego spotkania użytkowników technologii z serii Lotus.

Prosty, przeznaczony dla niewymagających użytkowników system poczty elektronicznej Next Gen Mail to jeden z wielu produktów zapowiedzianych przez IBM podczas Lotusphere, dorocznego spotkania użytkowników technologii z serii Lotus.

Produkt stworzony za pomocą technologii Java znajduje się obecnie w fazie testów beta. Na razie nie nadano mu nazwy. Ma być alternatywą dla Lotus Notes. Nowy system poczty elektronicznej IBM trafi do sprzedaży w drugim kwartale 2003 r. Cena pakietu będzie uzależniona od liczby użytkowników (będzie wynosiła ok. 25 USD od jednego użytkownika, o połowę mniej niż w przypadku Lotus Domino) i rozliczana w cyklu miesięcznym.

Kolejną nowością ma być następca Learning-Space, oprogramowania do zdalnego nauczania. Platforma Learning Management System ma oferować użytkownikom narzędzia niezbędne do zarządzania procesem nauczania przez komputer, w tym programy umożliwiające łączenie systemu z oprogramowaniem typu ERP, CRM i rozwiązaniami do zarządzania zasobami ludzkimi. Firma zapewniła jednocześnie, że nie zaprzestanie udzielania wsparcia użytkownikom LearningSpace, ale nowym klientom ma być oferowany Learning Management System.

Learning Management System działa na serwerach IBM pSeries, działających pod kontrolą systemu operacyjnego AIX, Windows, Linux lub Sun Solaris. Będzie współpracować z bazami danych DB2, Oracle i Microsoft SQL Server. Premiera wersji przeznaczonej na rynek amerykański odbędzie się w lutym br. W kolejnych miesiącach mają być przygotowane wersje zlokalizowane. Cena od jednego użytkownika wyniesie 60 USD.

IBM intensywnie pracuje nad integracją produktów przejętego przed kilku laty Lotus Development z własnymi technologiami. Przykładem jest wykorzystanie rozwiązań pracy grupowej Lotusa w najnowszej wersji systemu WebSphere Portal. Wkrótce na rynek trafi IBM Lotus Domino Toolkit for WebSphere Studio. Produkt ma ułatwić programistom wykorzystującym WebSphere Studio wbudowanie możliwości oferowanych przez Domino w tworzone aplikacje. Ma być również ściślejsza integracja z DB2. W ciągu 18-22 miesięcy mają się pojawić dwie nowe wersje Lotus Domino.

Wreszcie na trzeci kwartał br. zapowiedziano premierę IBM Lotus Sametime Everyplace 3 - oprogramowania typu instant messaging, którego jedną z głównych nowości ma być wsparcie dla komputerów naręcznych i Palm OS. Dotychczas Sametime Everyplace współpracował jedynie z telefonami komórkowymi.


TOP 200