Lotusphere: Lotus ujawnił szczegóły dwóch nowych wersji Notes

iNotes umożliwi użytkownikom dostęp do funkcji komunikacyjnych za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, a Mobile Notes zaoferuje podobne funkcje dla użytkowników bezprzewodowych urządzeń naręcznych.

Lotus ujawnił kolejne szczegóły dotyczące dwóch nowych wersji Lotus Notes. iNotes oraz Mobile Notes mają się pojawić na rynku jeszcze w tym roku. Pierwsza z nich umożliwi użytkownikom dostęp do funkcji komunikacyjnych i współpracy za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, natomiast druga przeznaczona jest dla urządzeń bezprzewodowych i naręcznych.

iNotes ma umożliwiać korzystanie z usług serwera Domino w trybie offline, co pozwoli użytkownikom na replikację danych z serwera bez konieczności używania do tego celu pełnej wersji Notes. Funkcja ta umożliwi przeglądanie baz danych i obsługę poczty elektronicznej w trybie offline. iNotes zapewni też dostęp do poczty użytkownikom Microsoft Outlooka.

Zobacz również:

  • Trwa kryzys na rynku pecetów i tabletów

Licencja Domino Client Access, zawierająca iNotes współpracujący z Internetem, Outlookiem oraz usługi Domino off-line, ma kosztować ma 50 USD dla jednego użytkownika. Wersja przeznaczona tylko do współpracy z Microsoft Outlookiem dla 32-bitowej platformy Windows będzie dostępna w pierwszej połowie tego roku, natomiast w drugiej połowie ma się pojawić także wersja dla systemu OS/2.

Klient Mobile Notes, przeznaczony dla urządzeń przenośnych, będzie działał na platformie Palm oraz innych dostępnych handheldach. Podobnie jak iNotes, również Mobile Notes będzie umożliwiał przeglądanie danych w trybie offline. Jego użytkownicy będą mieli dostęp do poczty elektronicznej, kalendarza, katalogów i innych aplikacji. Na rynku produkt ma się pojawić w I kw. br., jednak szczegóły dotyczące dostępności na poszczególne platformy i ceny nie zostały ujawnione.

Przedstawiciele Lotusa poinformowali również, że prowadzone są intensywne prace nad problemami występującymi w Notes R5, dzięki czemu przyszła wersja systemu będzie m.in. zdolna do szybszego wykonywania wielu zadań jednocześnie, będzie zawierać rozbudowane funkcje kalendarza oraz lepsze możliwości drukowania. Nie podano jednak terminu premiery nowej wersji R5.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200