Lotusphere: IBM atakuje rynek MSP

IBM pracuje nad nowym projektem - Lotus Foundation - który ma zaspokoić potrzeby firm zatrudniających od 5 do 500 pracowników. Foundation stanowi oprogramowanie serwerowe, które będzie oferowane głównie przez partnerów. IBM tworzy także cały zestaw dedykowanych usług web, niektóre są już dostępne w wersji beta.

W nowym produkcie firma planuje połączyć ze sobą Lotus Domino, zarządzanie plikami, usługi katalogowe, firewall, narzędzia do backupu i zwiększające produktywność. Klienci, którzy będą potrzebowali więcej mocy, będą mogli dołączyć dodatkowe serwery. Partnerzy IBM-a natomiast będą zapraszani do współpracy i integrowania swoich aplikacji z podstawową platformą.

Oprogramowanie to będzie mogło działać autonomicznie lub w wersji samonaprawialnej, wskazanej przede wszystkim dla mniejszych firm, gdzie nie ma wykształconych informatyków w każdej dziedzinie.

Foundations powstało dzięki technologii kupionej przez IBM-a wraz z kanadyjską firmą Net Integration Technologies. Przedstawiciele IBM-a przyznają, że dokładnie po to kupili tę firmę. Na razie nie została ujawniona cena produktu.

Usługi web, oferowane pod nową marką Bluehouse w modelu software-as-a-service, mają pomóc różnym firmom współpracować ze sobą - zaczynając od podstawowego kontaktu i wymiany plików po chat online i spotkania web. Osoby zainteresowane mogą obejrzeć wersję beta pod adresem bluehouse.lotus.com.

Kolejną nowością jest podpisanie przez IBM i SAP umowy dotyczącej współpracy przy tworzeniu nowego projektu o nazwie kodowej Atlantic, który pozwoli zintegrować oprogramowanie Lotus Notes z SAP Business Suite. Pierwsza edycja pakietu Atlantic ma być dostępna w IV kw. br. Będzie obsługiwała przepływ zadań, raportowanie i narzędzia analityczne. Użytkownicy będą mogli też używać ról z klienta Lotus Notes.


TOP 200