Lotus wstrzymał rozwój pakietu eSuite

Lotus Development potwierdził wcześniejsze przewidywania analityków dotyczące "śmierci" oprogramowania eSuite, wstrzymując prace rozwojowe i działania marketingowe związane z tą linią produktów.

Lotus Development potwierdził wcześniejsze przewidywania analityków dotyczące "śmierci" oprogramowania eSuite, wstrzymując prace rozwojowe i działania marketingowe związane z tą linią produktów.

Składający się na eSuite zestaw apletów, bazujących na Javie, do zastosowań biznesowych "nie spełnił pokładanych w nim przez firmę nadziei" - poinformował Paul LaBelle, rzecznik Lotusa, Mimo że ok. 50 partnerów Lotusa na całym świecie rozwijało aplikacje związane z eSuite, produkt stosowała dość niewielka liczba użytkowników końcowych. Przedstawiciele Lotusa nie chcieli jednak udzielić komentarza co do wyników sprzedaży eSuite.

Linię produktów eSuite Lotus wprowadził do oferty pod koniec 1997 r. Został on opracowany pod kątem wykorzystania w systemach opartych na sieciach, gdzie użytkownicy korzystają z komputerów typu desktop lub terminali i pobierają potrzebne aplikacje prosto z serwera. Miało to pozwolić na zastąpienie drogich komputerów desktop z zainstalowanym pełnym pakietem aplikacji biurowych tanimi maszynami wyposażonymi jedynie w przeglądarkę internetową. W popularyzacji pomysłu Lotusa przeszkodził jednak duży spadek cen komputerów, co zahamowało rozwój rynku komputerów sieciowych, ponieważ większość użytkowników wolała mieć oprogramowanie zainstalowane na własnym komputerze.

Wraz ze wstrzymaniem prac związanych z tą linią produktów, firma w tym miesiącu zamierza zaprezentować eSuite Workplace 2000 oraz kontynuować wsparcie dla obecnych użytkowników do końca stycznia 2001 r. Workplace 2000 umożliwi dostęp do poczty elektronicznej, przeglądanie stron WWW, zarządzanie plikami i będzie zawierać edytor tekstu, kalendarz, książkę adresową oraz arkusz kalkulacyjny.

Technologie wykorzystywane w "porzucanym" eSuite mają być zintegrowane z innym oprogramowaniem Lotusa.


TOP 200