Lotus wciąż kwitnie

Wsparcie dla wielu platform i standardów, bogactwo funkcji, w tym wsparcie dla blogów i portali wiki - tak IBM zamierza walczyć o utrzymanie pozycji lidera rynku rozwiązań pracy grupowej.

Wsparcie dla wielu platform i standardów, bogactwo funkcji, w tym wsparcie dla blogów i portali wiki - tak IBM zamierza walczyć o utrzymanie pozycji lidera rynku rozwiązań pracy grupowej.

Podczas Lotusphere 2006 IBM zaprezentował nową wersję serwera Domino, określaną jako Domino Next, po raz pierwszy przedstawił publicznie oprogramowanie klienckie Notes Hannover, a także kolejną wersję serwera Sametime 7.5. Pokazał także nową technologię elektronicznych formularzy i ulepszone zestawy narzędzi programistycznych. Firma zapowiedziała, że będzie wspierać wszystkie dotychczasowe produkty i że utrzyma pozycję lidera w obliczu ofensywy Microsoftu. W konferencji udział wzięło prawie 5 tys. uczestników i 135 niezależnych firm rozwijających oprogramowanie na platformę Notes/Domino.

Obronić pozycję lidera

"Od 15 lat jesteśmy liderem na rynku i nie zamierzamy się poddawać" - powiedział Mike Rhodin, prezes Lotusa, podczas konferencji Lotusphere, która odbyła się pod koniec stycznia w Orlando. Tego typu zapewnienia odnoszą się przede wszystkim do konkurencji z Microsoftem, który nie kryje planów rozwoju platformy Office właśnie w kierunku mechanizmów pracy grupowej i natychmiastowej wymiany informacji, a więc technologii będących największą siłą Lotus/Domino.

Jednocześnie Microsoft agresywnie i nie bez sukcesów stara się przekonać użytkowników do migracji na swoją platformę. Kilka dni przed konferencją Lotusphere firma ta zaprezentowała kolejny zestaw narzędzi ułatwiających migrację z Lotus Domino do Exchange i Office System - Microsoft Application Analyzer 2006 for Lotus Domino oraz Microsoft Data Migrator 2006 for Lotus Domino.

Mimo że oprogramowanie Lotus Notes/Domino ma wciąż dominującą pozycję na rynku aplikacji korporacyjnych, przedstawiciele IBM wydają się doceniać zagrożenie płynące ze strony Microsoftu. W odpowiedzi na działania i plany Microsoftu zaprezentowali dalekosiężne plany rozwoju oprogramowania, zapewniając jednocześnie, że firma będzie rozwijała je w sposób ewolucyjny, bez wprowadzania zasadniczych zmian architektury, a także zamierza kontynuować wsparcie dla wszystkich aplikacji istniejących obecnie na tej platformie.

IBM podkreśla też, że Notes/Domino jest pod względem obrotów najważniejszym produktem firmy w dziedzinie oprogramowania i że mimo wzrastającej konkurencji w ostatnim roku nastąpił blisko 10-proc. wzrost jego sprzedaży.

Sametime połączy wszystkich

Przedstawiciele Lotus/IBM zapowiadają, że wkrótce na rynku zaczną się pojawiać wersje beta oprogramowania klienckiego Hannover i serwerowego Domino Next. Premiera wersji komercyjnych jest planowana na 2007 rok.

Hannover jest oparty na technologii Workplace Managed Client, co oznacza odejście od klasycznej architektury klient/serwer, jaka stosowana była m.in. w , w kierunku oprogramowania klienckiego w pełni zarządzanego i kontrolowanego przez serwery. Domino Next będzie zawierało zintegrowane aplikacje WebSphere Portal, nowy system zarządzania dokumentami i funkcje obsługi pracy grupowej.

Lotus Notes 7.0.2 ma być wyposażone w mechanizmy obsługi wiadomości natychmiastowych IM (integracja z Sametime). Pojawi się też możliwość współpracy klientów Domino Web Access z przeglądarką Firefox, zintegrowane interfejsy umożliwiające współpracę z oprogramowaniem mobilnym IntelliSync, Nokia, Good Technology i oraz ulepszone interfejsy do systemów SAP.

Na jesień planowana jest premiera Sametime 7.5. Nowa wersja programów klienckich będzie dostępna również na platformach Macintosh i Linux. Oprogramowanie ma mieć architekturę przystosowaną do korzystania z dodatkowych modułów programowych - wtyczek plug-in, które będą umożliwiały łatwe rozszerzanie jego funkcjonalności, a także nowy interfejs obsługujący telekonferencje.

Według IBM Sametime 7.5 będzie zawierać interfejsy umożliwiające jego integrację z usługami IM oferowanymi przez AOL, Yahoo i Google. Wraz z premierą wersji 7.5 firma zamierza wprowadzić bramę Real Time Collaboration Gateway, pozwalającą na współpracę z serwisami Yahoo Messenger, Google Talk, AOL AIM, ICQ oraz Apple iChat. Podobne porozumienia z Yahoo i AOL zawarł w ub.r. Microsoft, ale Lotus zamierza oferować oprogramowanie integrujące z serwisami IM bezpłatnie.

Ku sieciom uspołecznionym

Szczególną karierę podczas Lotusphere zrobiło określenie social networking, odnoszące się do tworzonych online sieci znajomości/koneksji. IBM/Lotus zamierza bowiem rozwijać swoją korporacyjną platformę do obsługi pracy grupowej w kierunku wprowadzenia mechanizmów analizy zachowań i relacji społecznych, które mają ułatwić wymianę nie tylko danych i informacji, ale również nowych pomysłów, idei oraz łatwego współdzielenia zasobów wiedzy. W praktyce oznacza to m.in. integrację takich serwisów, jak: blogi, wiki lub mechanizmy RSS, jako standardowych modułów oprogramowania Lotus, które mogą być wykorzystywane do wewnętrznej wymiany informacji w firmie.

Obsługa technologii RSS zostanie wprowadzona m.in. do Domino Web Access, QuickPlace, WebSphere Content Manager i Portal Document Manager. Natomiast Sametime 7.5 ma zostać wzbogacony o zestaw wtyczek plug-in z funkcjami umożliwiającymi przeprowadzanie ankiet, tworzenie forów dyskusyjnych, zasobów typu FAQ z możliwością łatwego przeszukiwania itp. Na razie Lotus nie precyzuje, kiedy moduły te będą dostępne. Wiadomo na pewno, że tego typu funkcje mają być obecne w Hannover/Domino Next oraz WebSphere Portal 6.0.

Warto zauważyć, że w podobnym kierunku idzie rozwój oprogramowania Microsoft, który zamierza włączyć mechanizmy obsługi RSS do Office 12, opracował wzorce wiki dla SharePoint Po, a tzw. Social Computing Group z oddziału Microsoft Research rozwija projekty Raindrop i Wallop dotyczące zastosowań blogów i innych mechanizmów z dziedziny social networking.

Workplace zgodny z Open Document

IBM zaprezentował również nowe wersje Workplace Collaboration Services 2.6 i Workplace Managed Client 2.6. Workplace Collaboration Services 2.6 - zestaw serwerowych narzędzi do obsługi pracy grupowej, który ma się pojawić na rynku jesienią br. Będzie on zawierać m.in. mechanizmy do obsługi blogów, a być może również portali wiki. Oprogramowanie klienckie będzie dostępne również w wersjach dla Linuxa i ma obsługiwać dokumenty zgodne z formatem ODF (Open Document Format). Do końca czerwca ma się pojawić na rynku aplikacja do obsługi formularzy elektronicznych WorkPlace Forms 2.6, wspierająca standard Xforms.


TOP 200