Lotus unowocześnia Domino

Nowa wersja oprogramowania Notes zostanie wzbogacona o nowe funkcje internetowe.

Nowa wersja oprogramowania Notes zostanie wzbogacona o nowe funkcje internetowe.

Firma Lotus Development w połowie grudnia br. wprowadziła na rynek nową wersję oprogramowania komunikacyjnego i do pracy grupowej Notes 4.5, znaną jako Domino. W porównaniu z wcześniejszymi wersjami, oprogramowanie to zostało uzupełnione w możliwość dostępu do zasobów Notes za pomocą przeglądarek WWW, uruchamianie aplikacji Javy i wtyczek (plug-in) Netscape'a. W Domino wbudowano obsługę 3 protokołów intenetowych (HTTP, POP3 i SMTP). Nowością jest także narzędzie Domino.Action, które automatyzuje proces tworzenia stron WWW. Domino będzie prawie dwukrotnie droższe od poprzedniej wersji Notes 4.1. Cena licencji na serwer jednoprocesorowy wynosi 995 USD.

W pierwszych miesiącach 1997 r. pojawi się na rynku aplikacja dla Domino - Weblicator - umożliwiająca replikację i przeglądanie stron WWW w trybie off. Wersja beta Weblicatora będzie dostępna pod koniec grudnia br. pod internetowym adresem (http//:beta.notes.net).

Ponadto Lotus prawdopodobnie wprowadzi w najbliższym czasie usprawnienia do Domino. Należy oczekiwać, że w oprogramowaniu znajdzie zastosowanie nowa technologia przesyłania danych tzw. push. Opiera się ona na nowym sposobie przesyłania informacji, kiedy serwer internetowy - nie czekając na żądanie przeglądarki - sam przesyła określone dane do klienta. Administrator może zdefiniować dane, które mają być przesyłane do stacji klienckiej. Wykorzystanie technologii push w swoim oprogramowaniu do pracy grupowej zapowiedzieli już Microsoft i Netscape. Obecnie na rynku dostępna jest w cenie 1250 USD aplikacja Domino Broadcast, opracowana przez firmę PointCast.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200