Lotus: nowa brama komunikacji bezpośredniej

IBM/Lotus planuje wydanie nowej bramy komunikacji bezpośredniej, która ma umożliwiać przedsiębiorstwom integracją komunikacji prowadzonej w czasie rzeczywistym z partnerami biznesowymi i klientami. Real Time Collaboration Gateway ma pojawić się w połowie br. i zastąpi Lotus IM Gateway.

Lotus podpisał z AOL, Yahoo i Google porozumienie dotyczące integracji nowej bramy z komunikatorami tych sieci. Nowa brama będzie bezpłatnym uaktualnieniem dla dotychczasowych posiadaczy Lotus IM Gateway i Sametime z obsługą IM i Web conferencing.

Brama ma zapewniać konwersję protokołu VP (Virtual Places) używanego przez Sametime, na protokół SIP (Session Initiation Protocol) i SIMPLE (Session Initiation Protocol for Instant Messaging and Presence Leveraging Extensions). Obsługiwać będzie także protokół XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol). Brama będzie translować VP na SIP i następnie komunikować się z usługami konsumenckimi świadczonymi przez AOL i Yahoo.

Zobacz również:

  • Za dostęp do niektórych treści publikowanych na Twitterze trzeba będzie płacić
  • W tej usłudze automat rozpozna i usunie niedozwolone treści

Porozumienie z AOL i Yahoo jest podobne do podobnego porozumienia zawartego w ub.r. z Microsoftem. Różnica polega jednak na tym, że Lotus nie planuje opłat za tę integrację. Microsoft obciąża klientów za integracje platformy jego komunikatora z tymi sieciami.

Nowa brama Lotusa pozwoli użytkownikom na bezpośrednie łączenie się z partnerami w celu integracji platform komunikatorów lub łączenie się z AOL Clearinghouse Network w celu skorzystania z usług routingu.

Brama jest częścią większej przeróbki planowanej w ramach pakietu Sametime 7.5, który ma pojawić na jesieni br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200