Lotus czeka na strategię

Lotus w bieżącym roku zapowiada konsolidację własnych linii produktów.

Lotus w bieżącym roku zapowiada konsolidację własnych linii produktów.

Najważniejsze wydarzenia Lotusphere

Prezentacja Domino 5.0, Notes 5.0 i Domino Designer 5.0

Ogłoszenie przyznania certyfikatu zgodności z BackOffice serwerowi Domino for IIS

Premiera Domino for AS/400

Premiera Domino Intranet Starter Pack 2.0

Rozpoczęcie sprzedaży pakietu Java eSuite z komputerami sieciowymi IBM

Zapowiedź nowego pakietu Odyssey do zarządzania stronami WWW, który będzie konkurować z Microsoft FrontPage 98 i będzie udostępniony w ramach pakietu SmartSuite 98 w połowie br.

Prezentacja LearningSpace 2.5 - interaktywnego systemu do prowadzenia szkoleń za pośrednictwem Internetu przy wykorzystaniu serwera Domino

Użytkownicy oprogramowania firmy Lotus Development oraz programiści, którzy przybyli do Orlando na coroczną konferencję Lotusphere, by przekonać się, w jakim kierunku zmierza firma, nie uzyskali jednoznacznej odpowiedzi na pytania dotyczące strategii producenta najpopularniejszego oprogramowania do pracy grupowej. "Obecnie wytyczamy kurs" - mówił Michael Zisman, wiceprezes Lotusa, odpowiedzialny za strategię. - "Nie wiemy, w jaki sposób rozwijać się będzie ten sektor rynku i wcale nie wstydzę się do tego przyznać".

Lotus, jak na firmę bez bieżącej strategii, zaprezentował jednak na tegorocznej konferencji wiele udanych produktów. Najważniejsze z nich to kolejna wersja głównego serwera Domino, oznaczona numerem 5.0, oraz oprogramowanie klienckie Notes 5.0. Domino 5.0, które zapowiadane jest na trzeci kwartał br., będzie zawierać wiele rozszerzeń internetowych. Przede wszystkim będzie mogło replikować informacje dotyczące użytkowników systemu Domino nie tylko za pośrednictwem technologii Lotusa, ale także przy wykorzystaniu protokołu LDAP w wersji 3.0. Serwer zostanie także wyposażony w nowe narzędzia administracyjne, które umożliwią zdalne zarządzanie instalacjami pakietu Notes, wykonywanymi na stacjach klienckich. Oferować on będzie także obsługę JavaBeans, Enterprise JavaBeans, CORBA, protokołu Inter-ORB oraz standardu ASP (Active Server Pages), opracowanego przez Microsoft.

Słoneczna wyspa

Zamiast kilku wersji oprogramowania klienckiego, Lotus wprowadzi w drugiej połowie br. na rynek jeden pakiet - Notes 5.0, oznaczony kryptonimem Maui. Pakiet ten zastąpi nie tylko obecnie sprzedawanego klienta Notes, ale także klienta pocztowego cc:Mail, pakiet Weblicator, Organizer GS oraz Notes Mail. Interfejs użytkownika nowej aplikacji będzie przypominał przeglądarkę WWW, a listy będą mogły być wysyłane bezpośrednio w formacie HTML.

Notes 5.0 będzie zawierać także wiele nowinek, które uczynić go mają konkurencyjnym rozwiązaniem w stosunku do pakietów Microsoft Outlook 98 oraz Netscape Communicator. Przykładowo, znajdzie się w nim opcja Headlines, pozwalająca wyświetlić w jednym miejscu korespondencję, wszystkie zadania i terminy spotkań podsumowujące dany dzień. Analogiczna funkcja (Outlook Today) pojawi się też w pakiecie Microsoftu. Notes 5.0 ma jednak przewagę nad konkurentem, ponieważ będzie funkcjonować również jako przeglądarka WWW.

Na połowę br. zapowiadana jest nowa wersja pakietu SmartSuite 98. Zawierać ona będzie aplikację nazywaną roboczo Odyssey, która ma konkurować z pakietem FrontPage Microsoftu. Odyssey umożliwi konwersję dowolnych dokumentów (także pochodzących z aplikacji Microsoftu) do formatu HTML, a także publikowanie ich i zarządzanie nimi na serwerze WWW.

Pod skrzydłem giganta

Lotus, należący od ponad dwóch lat do IBM, zaprezentował na Lotusphere nowe produkty wykorzystujące technologię obu firm. IBM rozpocznie sprzedaż pakietu biurowego Java eSuite wraz z własnym komputerem sieciowym Network Station 1000. Pakiet ten w całości przygotowany jest w języku Java i kosztuje ok. 50 USD. Firma poinformowała także, że jego licencjonowaniem zainteresowani są również Sun i Oracle.

Oficjalną premierę na konferencji miał pakiet Domino for AS/400. Będzie on kosztować 1500-16 250 USD, w zależności od liczby procesorów zainstalowanych w serwerze, na którym będzie pracować.

IBM podczas Lotusphere zaprezentował także trzy pakiety aplikacji serwerowych, przeznaczonych dla serwera Windows NT, które mają konkurować z serią BackOffice Microsoftu. Podstawowa wersja pakietu, przeznaczona dla średnich firm, będzie zawierać oprogramowanie Lotus Domino, IBM DB2 Universal Database, IBM eNetwork Communications Server, Tivoli Management Server oraz IBM Backup Server. Wersja pakietu, przeznaczona dla małych firm, będzie dodatkowo wyposażona w Domino Intranet Starter Pack, a najbardziej zaawansowana wersja, dedykowana dużym przedsiębiorstwom, w oprogramowanie typu middleware IBM Transaction Series i MQSeries.


TOP 200