Lotus bardziej mobilny

IBM wysłuchał głosu pracowników mobilnych korzystających z jego systemów pracy grupowej, którzy coraz częściej komunikują się ze sobą za pomocą urządzeń przenośnych.

Użytkownicy rozwiązań z rodziny Lotus mogli do tej pory korzystać z mobilnego klienta komunikatora Lotus Sametime i Lotus Connections w wersji 1.1. dla smarfonów BlackBerry. Connections to korporacyjna platforma społecznościowa, która doczekała się właśnie nowej wersji klienta dla urządzeń BlackBerry oznaczonego numerem 2.3, a wraz z nią nowych możliwości. W poprzednim wydaniu użytkownicy mieli dostęp do Profili i Zakładek. Nowa wersja została rozbudowana m.in. o Społeczności, Działania i Blogi.

Lotus na telefonach BlackBerry...

Nowością na platformie BlackBerry jest klient Lotus Quickr 1.0, aplikacji do współdzielenia zasobów firmowych i pracy grupowej. Z poziomu smartfona użytkownik uzyskuje dostęp do bazy dokumentów - może je czytać i edytować, śledzić zmiany, wgrywać na serwer. "Dzięki temu użytkownicy poza biurem nie będą już więcej wąskim gardłem dla reszty zespołu pracującego na miejscu" - przekonuje Valerie Wang, menedżer produktów korporacyjnych w Research in Motion. Aplikacje działają pod systemem BlackBerry OS 4.5 lub wyższej.

Lotus bardziej mobilny

Postrzeganie iPhone'a jako urządzenia konsumen-ckiego może zmienić wprowadzenie przez IBM jego pierwszej aplikacji do AppStore o nazwie Lotus Notes Traveler Companion.

Quickr i Connections zostały zintegrowane ze standardowymi funkcjami w BlackBerry: telefonem, pocztą, przeglądarką, zadaniami, kontaktami i aparatem. Otrzymany e-mail można od razu uczynić zadaniem do wykonania w Connections, poinformować o nim cały zespół i dodać nowe zadań do własnych zadań. Oprogramowanie korzysta z nowego Social Networking Application Proxy (SNAP), w celu zmniejszenia pasma wymaganego do przesyłania danych pomiędzy siecią firmową a BlackBerry. Administratorzy mogą generować raporty wykorzystywania aplikacji, aby stwierdzić, które funkcje są stosowane najczęściej i przez kogo.

Nawiązanie współpracy z Research in Motion to - wedle słów Alistair Rennie'ego, szefa działu IBM Lotus - odpowiedź na sygnały klientów, którzy coraz częściej stosują smartfony jako podstawowe narzędzie dostępu do zasobów firmowych, niezbędne do codziennej pracy. Porozumienie jest o tyle wyjątkowe, że IBM będzie czerpał przychody od każdego sprzedanego urządzenia z preinstalowanym oprogramowaniem Lotus oraz sam rozpocznie sprzedaż urządzeń kierowaną do klientów korporacyjnych. Z kolei Research in Motion zdecydował się na zakup Lotus Connections i zastosowanie społecznościowego portalu dla swoich pracowników.

...iPhone, Android, Symbian

Research in Motion oraz IBM to marki, które zdobyły uznanie w świecie informatyki dla przedsiębiorstw. Inaczej niż Apple, którego iPhone nie jest mile widziany przez administratorów korporacyjnych sieci, traktowany jako mało bezpieczne urządzenie konsumenckie. Postrzeganie smartfona Apple może zmienić wprowadzenie przez IBM jego pierwszej aplikacji do AppStore o nazwie Lotus Notes Traveler Companion. Jego najważniejszą funkcją jest możliwość czytania wiadomości zaszyfrowanych przez serwer Domino, które trafiają do skrzynki odbiorczej aplikacji w postaci linku. Jego otwarcie jest możliwe po podaniu hasła, użytkownik może przeczytać i odpowiedzieć na zaszyfrowaną wiadomość. Wyjście z aplikacji powoduje usunięcie wszelkich śladów po zaszyfrowanej wiadomości.


TOP 200