Lotus Notes/Domino 6.0

Lotus udostępnił wydanie 6.0 Notes/Domino, a także wersję 3.0 serwerów Sametime oraz QuickPlace.

Podczas konferencji prasowej z okazji wprowadzenia tego oprogramowania, Lotus podkreślał różne poziomy integracji pomiędzy tymi czterema produktami, opartej na tzw. "współpracy kontekstowej", oznaczającej zdolności do zagnieżdżania indywidualnych komponentów pochodzących z dowolnego z tych serwerów - w innych aplikacjach.

W opinii obserwatorów mechanizmy zaprojektowane do wsparcia integracji opartej na standardach komponentów Lotusa między sobą i z aplikacjami budowanymi dla platformy J2EE WebSphere, są jednak ciągle w fazie rozwojowej. Projektanci oczekujący udogodnień w wykorzystaniu Domino i WebSphere będą musieli jeszcze trochę poczekać. Lotus potwierdził, że Domino 6, dostarczany z darmową wersją WebSphere, jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Aplikacja Inperly Billenium z e-dowodem osobistym

Wersja 6 Domino została rozszerzana pod kątem udogodnień administrowania, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i ulepszenia interfejsu klienckiego. Udoskonalenia w administrowaniu obejmują SmartUpgrade, pozwalające na rozsyłanie uaktualnień do klientów Notes 6.0, administrowanie w oparciu o reguły i kontrolę spamów. Skorzystano także z zasobów oprogramowania IBM dodając konsolę zarządzania Tivoli Analyzer for Lotus Domino, pozwalającą na lokalizowanie problemów sieciowych, takich jak przepełnienie bazy danych Notes, i automatyczne usuwanie tych problemów.

Domino 6 wyposażono także w rozszerzenia konsolidujące, umozliwiające eksploatację różnych wersji językowych oprogramowania Domino na tym samym serwerze. Znacznie zwiększono wydajność i skalowalność . Jak zapewnia producent, Domino 6 może obsługiwać od 30 do 80 proc. więcej użytkowników iNotes niż Domino w wersji 5.0.10 pracujący na porównywalnej platformie sprzętowej.

W Sametime 3.0 dodano obsługę protokołu SIP (Session Initiation Protocol) oraz SIP for Instant Messaging Presence Leveraging, obsługującego bezpieczną integrację systemów messagingu bezpośredniego. Quick Place 3.0 zintegrowano z Sametime.

Podano również, że w styczniu 2003 Lotus zamierza zmienić model licencjonowania na obowiązujący dla innych pakietów programowych IBM, a oparty na CPU.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200