Longhorn zdominuje WinHEC

Przewodnimi tematami rozpoczynającej się jutro konferencji WinHEC 2003 (Windows Hardware Engineering Conference) będą nowe rozwiązania sprzętowe dla rynku PC i przyszły system operacyjny Microsoftu znany pod nazwą Longhorn.

Koncern z Redmond zamierza zaprezentować m.in. multimedialne możliwości następcy Windows XP, którego premiera zaplanowana jest na 2005 r. Firma zdradzi także więcej szczegółów na temat nowej funkcjonalności w zakresie dostępu do plików. Wbudowany w Longhorn system WinFS (Windows Future Storage) umożliwi centralny dostęp do zaindeksowanych plików z różnych fizycznych lokalizacji, bez konieczności przeszukiwania konkretnych dysków i katalogów. Wewnętrzna, testowa wersja Longhorna, "wyciekła" w miniony weekend do Internetu.

WinHEC 2003 będzie również okazją do prezentacji nowych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa PC. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoft i HP mają przedstawić prototyp komputera z technologia znaną dotychczas jako Palladium. To sprzętowo-programowe rozwiązanie zabezpieczające dostęp do dysków przyszłych komputerów, promowane jest obecnie pod nazwą NGSCB (Next-Generation Secure Computing Base). Na potrzeby tej technologii Microsoft opracowuje specjalny moduł do Windows ("Nexus"), który będzie współpracował z układami instalowanymi na płytach głównych komputerów. Implementacja tego rozwiązania w przyszłym systemie Windows zależna jest od poparcia rynku. W projekt zaangazowane są m.in. Intel i AMD.

Zobacz również:


TOP 200