Longhorn z HD-DVD

Przedstawiciele japońskiego oddziału Microsoftu zapowiedzieli, że do następnego systemu operacyjnego koncernu - Longhorna - zostanie zaimplementowana obsługa wspieranego przez Microsoft standardu HD-DVD. Nie wiadomo na razie, czy system będzie także zgodny z formatem Blu-Ray.

Opracowany przez NECa i Toshibę format HD-DVD (High Definition and High Density-DVD) jest obecnie typowany na następcę technologii DVD - jego głównym konkurentem jest opracowany przez 12 firm (pod przewodnictwem Sony) standard Blu-Ray. Głównym atutem HD-DVD jest fakt, z urządzeniami obsługującymi ów format w pełni kompatybilne będą popularne dziś płyty DVD.

Microsoft był zaangażowany w pracę na HD-DVD - wiadomo już, że w nowym formacie do kompresowania materiału wideo wykorzystywany będzie m.in. kodek opracowany na potrzeby platformy Windows Media 9 (a także kodeki MPEG-2 i MPEG-4).

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Następny system operacyjny Microsoftu, znany na razie pod kodową nazwą Longhorn, ma trafić na rynek w 2006 r. Wiadomo już, że będzie on dostępny w dwóch wersjach - 32- i 64-bitowej i zawierał będzie szereg istotnych innowacji - m.in. nowy system plików WinFS, nowy silnik graficzny Avalon oraz Indigo (nową architekturę Web Services). Więcej informacji na temat Longhorna znaleźć można w tekście 'Longhorn - przyspieszony, ale okrojony?'

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200