Longhorn - to będzie rewolucja?

Podczas trwającej w Los Angeles konferencji Professional Developers Conference Microsoft po raz pierwszy oficjalnie zaprezentował Longhorna - czyli powstający właśnie, nowy system operacyjny koncernu (jego premiera zapowiadana jest na 2006 r.). Bill Gates, który prowadził prezentację, powiedział, że Longhorn będzie najbardziej innowacyjnym systemem od czasu Windows 95 (aczkolwiek warto zaznaczyć, że to samo słyszeliśmy przy premierze Windows XP).

Warto zwrócić uwagę, że była to pierwsza "oficjalna" prezentacja systemu o roboczej nazwie Longhorn - wcześniej odbyło się bowiem wiele nieoficjalnych prezentacji (kilka wersji systemu "wyciekło" do Sieci).

Bill Gates prezentuje Longhorna

Bill Gates prezentuje Longhorna

Jedną z ważniejszych nowości w Longhornie ma być system plików - WinFS (Windows Future Storage). Dla Gatesa jest to najważniejszy element nowej platformy - "Święty Graal". "Marzyłem i mówiłem o tym od dziesięciu lat - i wreszcie jest!" - entuzjazmował się Gates podczas prezentacji. W połączeniu z nowym interfejsem, WinFS ma zdecydowanie uprościć wyszukiwanie danych na dysku i korzystanie z nich. Tradycyjna struktura plików i folderów zostanie zastąpiona nowym systemem, opartym na XMLu (extensible markup language) - pozwoli on m.in. na wyszukiwanie dokumentów związanych z określonym zagadnieniem, osobą itp.

Zobacz również:

"W nowym systemie dane nie będą przypisane do tylko jednej aplikacji" - mówił Gates. Jako przykład wymienił m.in. książkę adresową, zawierającą adresy e-mail - z zawartych w niej danych będzie można korzystać za pośrednictwem wielu programów, nie tylko klienta pocztowego.

Wszystkie te innowacje umożliwić ma zastosowanie technologii tworzonej na potrzeby nowej bazy danych, znanej pod kodową nazwą Yukon (ma to być następca Microsoft SQL Server).

Zupełnie nowe Moje Dokumenty

Interfejs nowego systemu prezentował inny pracownik Microsoftu - Hillel Cooperman. Na pierwszy rzut oka Longhorn zbliżony jest do Windows XP - wyróżniają go jednak przeźroczyste okna i nowy element - boczny panel (sidebar - znany z niektórych przeglądarek internetowych), na którym umieszczono m.in. zegarek, listę kontaktów komunikatora, tytuły wątków RSS itp. Cooperman zademonstrował również nową metodę korzystania ze skrótu "Moje Dokumenty" - w nowym systemie nie jest to odnośnik do konkretnego folderu, lecz do wielu, odpowiednio wcześniej skojarzonych (za pośrednictwem tagów XML) plików, zlokalizowanych w różnych miejscach. Co ciekawe, podczas pokazu Cooperman uruchomił pod kontrolą Longhorna aplikację DOS-ową - by udowodnić, jak bardzo kompatybilne są produkty Microsoftu.

Kolejne nowości to sprzętowy system zabezpieczający Next Generation Secure Computing Base (NGSCB), Indigo (nowa technologia, umożliwiająca korzystanie z Web Services), SuperFetch (program, przyspieszający uruchamianie poszczególnych aplikacji) oraz ClickOnce - system, umożliwiający zainstalowanie programu jednym kliknięciem myszy.

Jeszcze poczekamy

Uczestnicy konferencji PDC otrzymali płytę, zawierającą wczesną testową wersję Longhorna. Przedstawiciele Micrsoftu nie podali, niestety, oficjalnej daty premiery systemu - zapowiedzieli jedynie, że w przyszłym roku udostępnia zostanie oficjalna wersja beta Longhorna.


×