Longhorn i okolice

Na WinHEC 2005 Microsoft przekonywał, że Longhorn nabiera realnych kształtów. Pokazał też kilka innowacyjnych technologii, które mogą, ale nie muszą, być związane z nową wersją Windows.

Na WinHEC 2005 Microsoft przekonywał, że Longhorn nabiera realnych kształtów. Pokazał też kilka innowacyjnych technologii, które mogą, ale nie muszą, być związane z nową wersją Windows.

Tegoroczna konferencja Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) nie przyniosła zbyt wielu zaskakujących wieści i zapowiedzi. Impreza odbyła się pod znakiem planowanego na I połowę przyszłego roku biurkowego systemu Longhorn, ale nie pojawiły się na niej zasadniczo nowe informacje. Wyjątkiem było kilka zapowiedzi odnośnie do nowej, opartej na XML specyfikacji formatu dokumentów o nazwie Metro. Poza tym konferencję zdominowały kwestie bieżących premier: biurkowe i serwerowe systemy 64-bitowe, kwestie zgodności itp., a także rozwiązania mobilne.

Bez niespodzianek

Longhorn i okolice

Bill Gates zachęcający producentów urządzeń mobilnych, by wyposażali je w ekrany dotykowe, które będą standardowo obsługiwane przez Longhorn.

Prezentacje Longhorn na WinHEC nie zaskoczyły niczym nowym. Microsoft przedstawiał możliwości modułowego środowiska graficznego Avalon wykorzystującego grafikę wektorową i efekty 3D oraz możliwości środowiska komunikacyjnego Indigo. Firma potwierdziła, że jakkolwiek Longhorn będzie zawierać elementy WinFS w postaci technologii wspomagających indeksowanie i wyszukiwanie, w pierwszej wersji systemu funkcje te nie będą dostępne dla aplikacji firm trzecich.

A propos wyszukiwania, Microsoft najwyraźniej unika słowa search, w której to dziedzinie nie posiada palmy pierwszeństwa, ani pod względem technicznym, ani w sensie przekonania klientów. Z tego względu przedstawiciele firmy starają się mówić nie tyle o wyszukiwaniu informacji, co o jej efektywnym porządkowaniu i wygodnym udostępnianiu, tak by jej poszukiwanie - czyli sytuacja, w której informacja nie jest dostępna "od ręki" - było krokiem ostatecznym.

Microsoft zakłada poprawę wygody pracy z informacją na kilka sposobów. Treść dokumentów będzie indeksowana w trybie pełnotekstowym, a niezależnie od tego - podobnie jak w przypadku stron WWW - użytkownik będzie mógł nadawać im atrybuty i słowa kluczowe. Ponadto dokumenty będzie można przypisywać do folderów wirtualnych, definiowanych jako filtry oparte m.in. na treści, słowach kluczowych, autorach, adresatach, skojarzonych obiektach (np. załącznikach do poczty) itp.

Niezależnie od tego, ustami Brada Goldberga, szefa działu Windows Client Microsoft sugeruje, że Longhorn będzie wspierać inny niż dotychczas styl pracy z informacją. Według niego, ludzie będą coraz mniej czasu spędzać na poszukiwaniu informacji w Internecie, a zamiast tego będą korzystać z nowoczesnych form usług typu push, przede wszystkim w formie subskrypcji kanałów RSS. Wątpliwe, by takie usługi zaspokajały wszystkie potrzeby w dziedzinie wyszukiwania informacji - nawet w przypadku poszukiwania jej jedynie na własnym komputerze. Tradycyjne wyszukiwanie - zwłaszcza w Internecie - raczej nie zaniknie.

A propos sprzętu

W duchu - będącej motywem przewodnim konferencji WinHEC - współpracy oprogramowania ze sprzętem, Microsoft przedstawił koncepcyjne opracowane przez partnerów urządzenia mobilne współpracujące z systemami Windows. Jednym z nich był Tablet PC z ekranem o przekątnej 9 cali (na zdjęciu), który umożliwia pacę zarówno z klawiaturą, jak i rysikiem. Obsługa ekranów dotykowych, która dziś jest dostępna jedynie w dedykowanej wersji systemu (Windows XP Tablet PC Edition), może stać się integralną częścią systemu Longhorn. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Innym wątkiem imprezy były ogłoszone przez Microsoft i Samsung plany włączenia do Longhorn obsługi twardych dysków wyposażonych w dodatkową pamięć Flash. To kolejny wątek mobilny. Poszukując nowych sposobów na zachęcenie użytkowników do aktualizacji systemu, Microsoft skonstatował, że coraz więcej użytkowników przesiada się ze standardowych komputerów stacjonarnych na komputery przenośne, dla których podstawowym wyznacznikiem komfortu, oprócz wagi, jest czas pracy z bateriami. Obracający się twardy dysk konsumuje 10-15% energii typowego laptopa. Gdyby tymczasowe zapisy można było przechowywać w pamięci Flash, dysk mógłby obracać się jedynie sporadycznie.

Wiele uwagi poświęcono na WinHEC 2005 technologii 64-bitowej. Microsoft promował biurkowe i serwerowe produkty działające w trybie 64-bitowym. Firma przypomniała, że uprawnieni użytkownicy 32-bitowych systemów Windows XP Professional mogą do końca lipca br. bezpłatnie uaktualnić je do wersji 64-bitowej. Longhorn będzie systemem 64-bitowym, choć niektóre jego elementy będą wydane w formie 32-bitowych uaktualnień do Windows XP.

Microsoft zamierza ułatwić klientom wybór sprzętu dla nowego systemu, wprowadzając certyfikację dla producentów komputerów (logo Longhorn Plus) oraz certyfikację dla producentów podzespołów, zwłaszcza kart graficznych (logo LDDM - Longhorn Display Driver Model). Microsoft nie spodziewa się, by w zastosowaniach biurkowych platforma x64 stała się popularna z dnia na dzień, jednak współpracuje z dostawcami aplikacji przy przenoszeniu aplikacji. Wśród firm planujących wydać aplikacje dla x64 są m.in.: Adobe, BEA Systems, BMC, Citrix Systems, Computer Associates, EMC, IBM, McAfee, Oracle, Symantec, Trend Micro i Veritas Software.

Metrem za Acrobatem

Konferencja WinHEC 2005 była okazją do pokazania publiczności technologii Metro - opartego na XML uniwersalnego formatu pliku dokumentowego zachowującego strukturę, skalę i wzajemne relacje obiektów bez względu na platformę systemową i aplikację, w której zostanie otwarty. Dokumenty Metro mają dobrze wyglądać zarówno na ekranie komputera, jak i na wydruku. Specyfikacje Metro i API pozwalające na przeglądanie i generowanie dokumentów w tym formacie za pośrednictwem innych aplikacji są dostępne bezpłatnie.

Nie ulega wątpliwości, że jest to salwa w kierunku Adobe, którego format PDF stał się standardem de facto dla dokumentów uniwersalnych. Połączenie Adobe z Macromedia, która opracowała format Flash Paper, zapewne przyspieszyło decyzję Microsoftu o upublicznieniu standardu. Microsoft mierzy tak naprawdę jeszcze dalej - jak się wydaje, chce zastąpić format Postscript, oferując w ramach standardu Metro uniwersalne sterowniki do drukowania dokumentów.


TOP 200