Longhorn: co nowego?

Na razie nie wiadomo konkretnie, kiedy będzie gotowa kolejna wersja systemu Windows. Już teraz zaczyna on jednak nabierać coraz bardziej realnych kształtów. Nasi koledzy z amerykańskiej redakcji PC Worlda przetestowali wersję pre-beta następcy Windows XP, o nazwie kodowej Longhorn, która "wyciekła" do Internetu.

Longhorn: co nowego?
Microsoft odmawiał do tej pory podawania szczegółowych informacji o nowym systemie, ale z różnych wypowiedzi kierownictwa firmy (m.in. Billa Gatesa) wynika, że Longhorn będzie obsługiwał w nowy system plików. Jednak w "naszej" wersji nie był on jeszcze zaimplementowany. Zawierał natomiast kilka intrygujących zmian w interfejsie.

Najciekawszą jest funkcja zwana Sidebar, będąca paskiem nawigacyjnym, zlokalizowanym na pulpicie Windows, zachowującym się podobnie jak okno zwykłego programu (można je zamykać, przemieszczać, itp.). Zawartość paska użytkownik może zmieniać, dopasowując go do własnych potrzeb.

Zobacz również:

Sidebar może m.in. przypominać o ważnych datach (spotkania, urodziny itp.), dostarczać informacje o pogodzie, czy pokazywać, który z naszych znajomych jest w danej chwili dostępny poprzez komunikator internetowy. Co więcej, Sidebar informuje o nadchodzących wiadomościach email i pozwala je przeczytać bez konieczności uruchamiania programu pocztowego.

Jednym z elementów Sidebar jest funkcja, pozwalająca przełączać się pomiędzy wieloma wirtualnymi pulpitami systemu. Mechanizm ten jest dobrze znany użytkownikom Linuksa, a w Windows był dostępny poprzez zainstalowanie aplikacji producentów niezależnych od Microsoftu.

Nie jest jeszcze pewne, kiedy Longhorn pojawi się na rynku. Z wypowiedzi Gatesa wynika, że nastąpi to w drugiej połowie 2004 roku, jednak analitycy z firmy Gartner twierdzą, że będzie on dostępny dopiero w 2005.


TOP 200