Longhorn bez tajemnic

Microsoft chce, by w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy użytkownicy wiedzieli o nowej wersji Windows prawie wszystko.

Microsoft chce, by w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy użytkownicy wiedzieli o nowej wersji Windows prawie wszystko.

Premiera Longhorn planowana jest najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Niemniej w Redmond już trwają gorączkowe przygotowania do ofensywy marketingowej, która poprzedzi wprowadzenie systemu na rynek. Firma będzie na wszelkie możliwe sposoby przekonywać użytkowników do wdrożenia nowego Windows. Kierownictwo Microsoft oczekuje sukcesu na miarę Windows 95.

Festiwal wersji beta poszczególnych elementów systemu już się rozpoczął. Niedawno firma opublikowała pierwszą wersję Indigo, nowego podsystemu komunikacyjnego dla Longhorn, który zastąpi kilka obecnie wykorzystywanych w Windows technologii. Wiadomo już, że firma przygotowuje także wersje Indigo dla Windows XP i Windows 2003 Server.

Wersje zapoznawcze

Opublikowana wersja to tzw. community technology preview, dostępna wyłącznie dla abonentów MSDN. Poprzedza ona pierwszą publiczną wersję beta, która zostanie wydana pod koniec czerwca. Oprogramowanie udostępniane przez Microsoft jako "wersje przeglądowe" to zwykle niekompletne produkty - tym razem jest inaczej. Udostępniona w marcu wersja Indigo obejmuje wszystkie funkcje, które znajdą się w wersji beta.

"Community technology preview komponentów Indigo pomoże programistom zaplanować cykl pracy, ponieważ umożliwi wczesne zapoznanie się ze sposobem działania nowych technologii" - mówi Ari Bixhorn, menedżer produktu w Microsoft. Firma spodziewa się odzewu ze strony programistów.

Interfejs na nowo

Równocześnie do Indigo, Microsoft udostępnił drugą wersję Avalon - podsystemu prezentacyjnego dla Longhorn. Nowa wersja beta Avalon zawiera kilka ulepszeń w stosunku do poprzedniej, m.in. nowe narzędzia konfiguracyjne, lepszą wydajność oraz rozszerzoną obsługę XAML (XML Application Markup Language), czyli technologii wykorzystywanej do opisu graficznego interfejsu użytkownika w Windows. Avalon, podobnie jak Indigo, będzie także oferowany jako uaktualnienie dla Windows XP i Windows Server 2003.

Wyrównany pojedynek

Przedstawiciele Microsoftu liczą, że nawet okrojony Longhorn (zabraknie zapowiadanego wcześniej systemu plików WinFS) zachęci większość użytkowników do aktualizacji. Oprócz nowych podsystemów Indigo i Avalon, Longhorn będzie zawierać m.in. nowe narzędzia do zarządzania, w tym wbudowaną funkcję indeksowania i wyszukiwania (markującą przyszłe możliwości WinFS), a także narzędzia pozwalające zredukować koszty wdrożenia, np. umożliwiające tworzenie obrazów dysku i wykorzystywanie ich do instalacji systemu.

Analitycy studzą ten optymizm. Półtora roku to dużo czasu, a konkurencja nie będzie przecież próżnować. Dystrybutorzy Linuxa na czele z Red Hat i Novell, a także firmy, takie jak IBM czy HP oraz cała społeczność open source będą w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy intensywnie pracować nad rozwojem linuxowej platformy biurkowej, choć, na przekór tym staraniom, analitycy prognozują istotny rozwój przede wszystkim w obszarze zastosowań serwerowych. W tej dziedzinie rozwój będzie dotyczyć zwłaszcza wirtualizacji zasobów, wykorzystania technologii Web Services, a także bezpieczeństwa.

W dniu premiery Longhorn biurkowy Linux może stanowić atrakcyjną alternatywę dla produktów Microsoftu - oczywiście na pewnych rynkach. Tym bardziej, że nowy system Windows nie będzie aż tak nowatorski, jak początkowo zakładano. Niektóre jego funkcje, np. technologia XAML, mają już teraz swoje odpowiedniki dostępne na zasadach open source (wystarczy zajrzeć na witrynęhttp://www.myxaml.com ).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200