Longhorn bardziej bezpieczny

Kolejny serwerowy system operacyjny Microsoftu, przewidywany w wersji finalnej w roku przyszłym, ma być, według zapewnień firmy, systemem bardziej bezpiecznym, łatwiejszym w zarządzaniu i modularnym.

Podczas prezentacji na konferencji Tech.Ed w Sydney, szef wydziału serwerów Microsoftu, David Love, powiedział iż bezpieczeństwo, niezawodności i wydajność to podstawowe cele na jakich skupiono się podczas projektowana tego systemu.

Usługom systemowym ograniczono uprawnienie do niezbędnego poziomu, a poszerzone mechanizmy ochronne obejmują narzędzia szyfrowania Bitlocker i możliwość selektywnego blokowania nowych instalacji urządzeń.

Niezmieniany od wydania Windows 95 stos TCP/IP został całkowicie przeprojektowany i obsługuje teraz zarówno IPv4 jak i IPv6. TCP może teraz automatycznie dostrajać rozmiar pakietu w zależności od sieci, a QoS obowiązujące w sieci przedsiębiorstwa pozwala na oznakowanie pakietów na poziomie protokołu i wymuszanie priorytetów ruchu, np. VoIP.

Nowa zapora ogniowa obsługuje trzy różne profile i dodatkowe opcje konfiguracyjne na poziomie adresów IP, komputera i użytkownika. Nowością jest też mechanizm Network Access Protection (NAP), który może być używany do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa punktów końcowych sieci - poprzez kontrolę ich stanu w kontekście reguł obowiązującej polityki bezpieczeństwa. NAP obsługuje DHCP, VLAN, 802.1x i IPSec.

Windows był do tej pory spętany wymaganiami GUI, ale w Longhorn uległo to zmianie wraz z przyjęciem nowej architektury 'Server Core'. Serwery używane są w różnych rolach i nie zawsze potrzebny jest do tego interfejs graficzny. Podstawowe role serwera to DNS, DHCP, Active Directory, wszystkie dodatkowe funkcje to sprawa indywidualnych instalacji.

Kolejne, nowe funkcje obejmują narzędzia monitorowania i zarządzania serwerem, przebudowane usługi katalogowe Active Directory oraz Terminal Services obsługujące szyfrowanie end-to-end.

Longhorn ma być dostarczany z wersją 7 serwera webowego IIS cechującego się teraz modularną architekturą, na która składa się 40 komponentów instalacyjnych. Serwer ten ma wbudowaną konsolę przegladarkową, ale ma być również zintegrowany z Server Manager.

Vista i Longhorn to wspólny projekt - z 70 do 80 proc. wspólnego kodu. Microsoft nie ogłosił jeszcze oficjalnej nazwy serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200