Lokalne zasoby, powszechny dostęp

Przy tworzeniu Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej współpracujecie Państwo z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Czy ten model działania jest dobrym rozwiązaniem?

W naszym przypadku sprawdza się znakomicie. W takich centrach, jak poznańskie PCSS, są znakomici specjaliści od technologii, zaś w placówkach bibliotecznych mamy specjalistów od procesów związanych z opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów. Dla powodzenia naszych inicjatyw taka współpraca jest niezbędna.

Do zarządzania zasobami Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej jest wykorzystywany specjalny system dLibra stworzony w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Zamierzamy zaoferować to rozwiązanie również innym ośrodkom. Nie chodzi tylko o oprogramowanie, ale cały system wiedzy, która wiąże się z jego zastosowaniem, np. opisy, katalogowanie. Chcielibyśmy dzielić się z innymi naszymi doświadczeniami ze współpracy. Naszą ofertą są już zainteresowane placówki z Torunia, Wrocławia i Lublina.

Według jakich zasad odbywa się dobór prac do zbiorów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej?

Mamy Radę Programową i Radę Naukową. W skład pierwszej wchodzą dyrektorzy bibliotek uczestniczących w projekcie. Oni mają bardzo dobre rozeznanie, czym dysponują w swoich zbiorach, jakie dzieła byłyby warte udostępnienia w postaci cyfrowej, co jest już zdigitalizowane, co trzeba by przetworzyć do postaci cyfrowej w najbliższym czasie. Zadaniem Rady Naukowej jest z kolei dbałość o wysoką jakość zasobów naszej cyfrowej biblioteki, niedopuszczenie do jej "zaśmiecenia". Chodzi o to, by znajdowały się w niej tylko dzieła najwyższej rangi, opracowane naukowo przez najlepszych specjalistów.

Czy propozycje umieszczenia prac w zasobach cyfrowych mogą zgłaszać tylko przedstawiciele bibliotek

tworzących fundację?

Od początku przyjęliśmy szeroką formułę działania. Oprócz bibliotek akademickich w fundacji znajduje się też Biblioteka Miejska im. Raczyńskich czy Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W prace nad tworzeniem WBC włączyła się także Biblioteka Kórnicka PAN. Chcemy też współpracować z innymi bibliotekami publicznymi. W ich zbiorach często znajdują się bardzo ciekawe, niedostępne gdzie indziej materiały. Stawiamy na stworzenie sieci oplatającej cały nasz region, by czerpać z różnych miejsc ciekawe propozycje. W małych miejscowościach są nierzadko interesujące zbiory, w ogóle nie znane w dużych ośrodkach. Chcemy działać bez ograniczeń, ale zachowując wysoki poziom naukowy.

Z jakich funduszy jest finansowane całe przedsięwzięcie?

Można powiedzieć, że Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa jest swoistym przedłużeniem statutowej działalności poszczególnych placówek biorących udział w tworzeniu jej zasobów. Za jej prowadzenie jest odpowiedzialna Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych. Jej działalność jest finansowana ze składek poznańskich uczelni. Obsługę techniczną zapewnia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.


TOP 200