Lokalizacja abonenta w Erze

Polska Telefonia Cyfrowa wprowadziła w swojej sieci komórkowej Era usługę lokalizacyjną "Zarządzanie flotą", umożliwiającą identyfikowanie pozycji telefonu przenośnego w sieci GSM.

Polska Telefonia Cyfrowa wprowadziła w swojej sieci komórkowej Era usługę lokalizacyjną "Zarządzanie flotą", umożliwiającą identyfikowanie pozycji telefonu przenośnego w sieci GSM.

Usługa oferowana przez sieć Era daje możliwość lokalizacji pojazdów samochodowych poprzez kontrolę położenia aparatu komórkowego w zasięgu sieci, z wykorzystaniem systemów pozycjonowania GPS (Global Positioning System). Usługa jest skierowana przede wszystkim do firm transportowych i spedycyjnych, dając ich kierownictwu i dyspozytorom możliwość monitorowania ruchu podległych im obiektów, określania ich położenia, tras przejazdowych, a nawet prędkości.

Zobacz również:

  • Rządy coraz częściej blokują swoim obywatelom dostęp do internetu

W siedzibie firmy spedycyjnej montuje się stanowisko dyspozytorskie, z którego można śledzić na mapach cyfrowych pozycje pojazdów - wyposażonych w niewidoczne z zewnątrz urządzenia lokalizacyjne. System ponadto pozwala określać chronometraż pracy kierowców i pojazdów, czasów załadunków, rozładunków, tankowania, przebiegów międzyoperacyjnych oraz trasy przejazdu i prędkości.

System jest pomocny w zapewnianiu bezpieczeństwa kierowcy, pojazdu i towaru, zmniejszając ryzyko kradzieży przez stałą wymianę informacji pomiędzy pojazdem i centrum monitorowania. W zależności od potrzeb bądź sytuacji drogowych system pozwala (opcjonalnie) na włączanie i wyłączanie zapłonu, kierowca zaś ma możliwość natychmiastowego powiadomienia centrali o zagrożeniach.

Urządzenie lokalizacyjne może przesyłać również impulsy informujące o otwarciu drzwi pojazdu, korka wlewu paliwa czy przestrzeni bagażowej, a także o manipulacjach zmierzających do odłączenia naczepy ciężarówki.

Usługa "Zarządzanie flotą" jest przydatna dla przedsiębiorstw mających duże parki samochodowe, np. firm transportowych, kurierskich czy korporacji taksówkowych. Podobne wyposażenie można zainstalować w luksusowym samochodzie lub jachcie, co stanowi dobre zabezpieczenie przed kradzieżą albo może pomóc w odzyskaniu skradzionego pojazdu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200